Björk se vybarví na Colours of Ostrava

Praha - Hlavní hvězdou festivalu Colours of Ostrava bude islandská zpěvačka Björk. Do České republiky přijíždí jako sólová zpěvačka potřetí. Extravagantní a výbušná, ale i jemná a citlivá umělkyně představí nový multimediální projekt Biophilia vycházející ze stejnojmenného alba, které vyšlo letos v říjnu. Informoval o tom mluvčí festivalu Jiří Sedlák. V pořadí 11. ročník Colours of Ostrava se od 12. do 15. července nově uskuteční v areálu památky Dolní oblast Vítkovic.

Biophilia je dosud nejambicióznější multimediální projekt Björk. Nahrávku doplňuje interaktivní aplikace pro tablety s videohrami, eseji a programy pro dotykové displeje iPad nebo iPhone a komentářem filmového režiséra Davida Attenborougha. Björk se zamýšlí nad přírodními úkazy, strukturou DNA, atomovým jádrem, tepem krve či společností. „V Biophilii poznáte, jak se tři aspekty - příroda, hudba, technologie - vzájemně propojí,“ podotkla.

Björk: „Umím být šílená jako medvěd probuzený ze zimního spánku…“

Björk Gudmundsdóttirová ve svých písních spojuje vlivy elektronické a vážné hudby, tvrdého rocku i folkloru. Dokáže šokovat svými bláznivými oděvními kreacemi, ale i veřejně podpořit ekologické aktivity či svobodu Tibetu.

Narodila se 21. listopadu 1965 v Reykjavíku do rodiny islandských hippies. Již od pěti let hrála na klavír, flétnu a zpívala. V jedenácti se stala islandskou popovou hvězdičkou, v roce 1986 členkou kultovní islandské skupiny The Sugarcubes, s níž o čtyři roky později koncertovala v Praze. V první polovině 90. let natočila úspěšná sólová alba Debut a Post.


Neustále experimentuje s novými uměleckými formami a výrazovými prostředky. Herecký talent prokázala v ceněném snímku Tanec v temnotách dánského režiséra Larse von Triera z roku 2000, kde ztvárnila hlavní roli. Byla dvanáctkrát nominovaná na Grammy, jednou na Oscara, dvakrát na Zlaté glóby, je držitelkou čtyř hudebních cen Brit Awards i Zlaté palmy z filmového festivalu v Cannes.

Festival Colours of Ostrava po letech opouští centrum města - výstaviště Černá louka a Slezskoostravský hrad. Stěhovat se bude podruhé. Původně se odehrával ve vyhlášené Stodolní ulici a přilehlém okolí. K přestěhování se pořadatelé rozhodli z několika důvodů, mimo jiné proto, že areál ve středu města nenabízel další možnost rozvoje festivalu a pořadatelé museli počítat s maximální návštěvností okolo 25 000 lidí.

Dolní oblast Vítkovic by podle odhadů mohla pojmout až 50 000 návštěvníků. „Snad žádný festival na světě přitom meditaci Björk o vztahu hudby, přírody a techniky nemůže nabídnout unikátnější prostředí,“ uvedla ředitelka festivalu Zlata Holušová. K dalším potvrzeným kapelám 11. ročníku Colours of Ostrava patří The Flaming Lips a společný projekt Kronos Quartet, Kimmo Pohjonena a Samuli Kosminena.