Ceny Apollo zveřejnily nominace

Praha - Organizátoři nových hudebních cen Apollo představili sedm tuzemských alb nominovaných na desku roku. Nové ocenění získá jedna z nahrávek Ležatá osmička od skupiny Tata Bojs, Urbi And Orbi (Prince Of Tennis), Zorya (Floex), Operace „Kindigo!“ (Midi Lidi), Bear Is Sleeping Now (Dikolson), Náměstí Míru (Bonus) či Teď a tady (David Koller). Nominace byla sestavena na základě hlasování sedmi desítek hudebních publicistů, kritiků a rozhlasových i televizních dramaturgů. Z nich následně deset zvolených porotců začátkem roku 2012 vybere vítěze.

Zdroj: Stránky cen Český slavík / Anděl

Vyhlášení vítěze cen Apollo se uskuteční 19. ledna 2012 na Nové scéně Národního divadla. O vítězi rozhodne v ten samý den skupina deseti publicistů, která vzešla z hlasování jejich kolegů. Interpret nejlepšího tuzemského alba obdrží cenu v podobě sošky od výtvarníka Maxima Velčovského a finanční odměnu 60 000 korun. Generálním partnerem cen je Ochranný svaz autorský. „Hlavním vítězem budou česká nezávislá vydavatelství,“ řekl zástupce organizátorů Pavel Kučera. Reagoval tím na skutečnost, že pouze za Tata Bojs stojí velké vydavatelství (Supraphon).

Dvě nová hudební ocenění: Apollo a Vinyla

V případě cen Apollo jde v krátké době o druhou novou hudební cenu, o jejichž výsledcích budou rozhodovat hudební publicisté. Nedávno byl oznámen vznik ceny Vinyla. Nové ceny se liší počtem hlasujících. Zatímco organizátoři Vinyly oslovili jednadvacet publicistů, z nichž nabídku přijalo 17, o vítězi ceny Apollo rozhoduje sedm desítek lidí.

Hlasování o udělení ceny Apollo se mohou zúčastnit lidé, kteří se uplynulý rok profesionálně a soustavně zabývali tuzemskou hudbou a pravidelně přispívali do médií v České republice. Ti ocení pouze nejlepší tuzemskou hudební nahrávku, zatímco v rámci ceny Vinyla jsou vyhlášeny celkem tři kategorie - deska roku, počin (událost) roku a objev roku. Ceny Vinyla udělí na přelomu února a března.

Český slavík 2011 / Karel Gott a Lucie Bílá
Zdroj: ČTK
Autor: Roman Vondrouš

V České republice existují v současné době hudební ceny udělované na základě popularity mezi posluchači, jako jsou Český slavík, Žebřík či Ceny televize Óčko, a Ceny Anděl vyhlašované na základě hlasování členů Akademie populární hudby. Někteří hudební publicisté mají za to, že Ceny Anděl reprezentují „vydavatelské lobby“.