Plastici pokřtili nové album

Praha - Undergroundová legenda The Plastic People of the Universe (PPU) pokřtila v pražské Akropoli své nejnovější koncertní album Non Stop Opera i CD s názvem Magorovy labutí písně, na nějž Jirous před svou smrtí načetl všechny básně ze své nejslavnější sbírky. Vystoupení kapely se tak proměnilo ve vzpomínkový večer na nedávno zesnulého básníka, po dobu koncertu se Jirousovy fotografie střídaly na stěně za zády hrajících muzikantů.

Zdroj: Stránky The Plastic People of the Universe

Živá nahrávka, kterou PPU v prosinci vydali, zachycuje část jejich současného koncertního repertoáru, který dosud z velké části tvoří písně ze starších období skupiny. Kolekce obsahuje jak písně ze samého prvopočátku skupiny kolem období nahrávky Egon Bondy's Happy Hearts Club Banned přes zapadlou desku Líně s tebou spím až po poslední opus Maska za maskou. Název nahrávky Non Stop Opera symbolizuje „nekonečné turné“, na němž kapela s menšími či spíše většími výkyvy během své více než čtyřicetileté historie pobývá.

Poslední živé album s názvem Live PPU vydali v roce 1997. Od té doby se ve skupině událo několik změn, tou nejpodstatnější bylo v roce 2001 úmrtí jejího zakladatele a výhradního autora repertoáru Mejly Hlavsy. Kapela se rozhodla pokračovat dál a nahrávka Maska za maskou vznikla v autorském okruhu všech členů kapely.

Ivan Martin Jirous, kterému značnou část středečního koncertu Plastici věnovali, zemřel 10. listopadu ve věku 67 let. Byl velkým odpůrcem komunistického režimu a významným „živlem“ v prostředí normalizačního undergroundu. Do povědomí lidí se dostal zejména spoluprací s PPU, jejichž byl uměleckým vedoucím. Za svou činnost byl v 70. a 80. letech opakovaně vězněn. Je držitelem literární ceny Jaroslava Seiferta za celoživotní básnické dílo a ceny Toma Stopparda za sbírku Magorovy labutí písně.