Věra Špinarová ví, že sny zůstanou

Praha - Již téměř půl století se na hudební scéně pohybuje zpěvačka s charakteristickým chraplavým hlasem, který ji od těch ostatních vždy tak trošku odlišoval. Život i kariéra Věry Špinarové se občas ubíraly zcela jiným směrem, než by si představovala, a dokonce hrozilo, že její hvězda nadobro vyhasne. V současnosti ale prožívá rodačka z Pohořelic u Brna, která je ale po celý život spojena s Ostravou, jednu z nejúspěšnějších etap svého života.

Zdroj: Stránky Věry Špinarové Autor: Petr Burda

Věra Špinarová prožívala největší slávu v 70. a 80. letech a k jejím nejslavnějším hitům patří písně Bílá Jawa 250, Já mám ráda boogie, Raketou na Mars či zpívaná verze písně z filmu Tenkrát na západě s českým názvem Jednoho dne se vrátíš. Na vrcholu kariéry se o ní říkalo, že má největší hlasový rozsah z tuzemských zpěvaček středního proudu. Bravurně dokázala zazpívat rock, blues i pop. Poté ale přišlo období, kdy uvažovala o konci kariéry, přišel rozpad manželství a problémy s alkoholem. V roce 2000 ale „restartovala“ svou kariéru.

0Narodila se 22. prosince 1951 v Pohořelicích u Brna, většinu života ale prožila v Ostravě, kde se vyučila v oboru chemie-prádelní čištění. Osudem se jí záhy stala hudba. Několik let hrála na housle, poté přešla na kytaru, zvítězil zpěv.

Ve svých 16 letech dostala nabídku na první nahrávku a poté vystupovala s několika kapelami. Stejně tak jako některé její kolegyně na sebe poprvé upoutala v soutěži pěveckých talentů.


Klíčovou událostí v jejím životě se stalo angažmá u skupiny Majestic, kde se vystřídala s Marií Rottrovou. Právě s Majesticem nahrála svůj první singl Music Box, který jí ještě jako mladičkou zpěvačku katapultoval mezi špičku tehdejší populární hudby, a v roce 1972 s Majestickem vydala první sólové album nazvané Andromeda. Ve skupině potkala i svého prvního manžela Iva Pavlíka. V roce 1974 se jim narodil syn Adam, manželství se ale později rozpadlo.

Nová éra se starými hity

Poté vydala několik dlouhohrajících desek a desítky singlů. Její skupina Speciál měla například ještě v roce 1987 pětadvacet koncertů v měsíci. Pak jich ale začalo ubývat a kapela se nakonec rozpadla. Špinarová se postupně stáhla do ústraní. Pozornost médií tak poutalo hlavně její druhé manželství se zpívajícím bubeníkem Vítězslavem Vávrou, které skončilo neslavně. Podle Vávrovy verze to bylo hlavně kvůli společné lásce k alkoholu, což Špinarová odmítá. „Bydlela jsem v Ostravě, on v Praze. Bylo to zcela nefunkční manželství. S Víťou jsme se v podstatě o ničem nebavili, neměli jsme žádnou budoucnost,“ vysvětlila zpěvačka, která s pokorou přiznává, že v určitém období života s alkoholem bojovala.

Zlom v jejím životě přišel až když si ji pod svá „ochranná křídla“ vzala agentura podnikatele Václava Fischera. Špinarová se vrátila na pódia a její první album z „nové“ éry, které obsahovalo staré hity, si hned koupilo přes 15 000 lidí, což jí vyneslo zlatou desku. Našla si také o dost let mladšího partnera a její úspěšný comeback trvá dodnes. Oblíbená „Špinarka“ zůstává stále svá a její koncerty jsou většinou beznadějně vyprodané.

S velkým ohlasem se setkalo její první sólové turné s názvem Nadoraz 2010, které absolvovala po českých i slovenských městech se skupinou svého syna Adama, který matce dělá i manažera. Letos v listopadu vydala třídeskovou kompilaci s názvem Jednoho dne se vrátíš, která mapuje její největší hity z let 1970 až 2010.