Bratislava vzpomínala na Drahého Václava

Bratislava – Na počest Václava Havla se dnes v Bratislavě konal vzpomínkový koncert. Akce s názvem „Drahý Václav“ se odehrávala na dvou místech – na open-air pódiu na náměstí SNP a v nedalekém klubu A4. Vystoupili zde třeba The Plastic People of the Universe nebo blízký přítel a Havlův spolupracovník Michael Kocáb.

Celou událost symbolicky otevřel hudebník Marián Varga, dále vystoupily skupiny Bez ladu a skladu, Živé kvety, Longytal a Chasidské piesne. Poté se program přesunul do klubové formy. Ve 20:45 zahrála písničkářka Silvie Krobová z Hrádečku, dcera Havlova přítele, souseda a souputníka – režiséra a šéfa Divadla na tahu Andreje Kroba. Divadlo na tahu uvedlo Havlovy jednoaktovky Protest a Audience, zazpívala i Zuzana Homolová.

„Václav Havel byl náš prezident, na kterého jsme byli hrdí. Pamatuji si na ten pocit, jako by se stal zázrak, když se stal prezidentem. Velmi nám pomohl, i celému středoevropskému prostoru. A pomohl i k tomu, abychom mohli organizovat takové svobodné koncerty,“ dodal spoluorganizátor vzpomínkové akce v Bratislavě Michal Kaščák.

Češi vzdali někdejšímu prezidentovi a disidentovi hold koncertem s názvem Pocta Václavu Havlovi v pátek 23. prosince, tedy v den jeho pohřbu. Program, který zahrnoval rockovou muziku, divadlo a film, se konal ve všech sálech a pasáži pražského paláce Lucerna. Několik set lidí také sledovalo dění v Lucerně na velkoplošné obrazovce z Václavského náměstí.

Havel zemřel ve věku 75 let v neděli 18. prosince na své chalupě v Hrádečku. Česká republika jeho památku uctila třídenním státním smutkem a státním pohřbem, kterého se zúčastnili mimo jiné nejvyšší představitelé Německa, Francie, Slovenska, Rakouska a Maďarska Christian Wulff, Nicolas Sarkozy, Ivan Gašparovič, Heinz Fischer a Pál Schmitt.