Bratislava vzpomínala na Drahého Václava

Bratislava – Na počest Václava Havla se dnes v Bratislavě konal vzpomínkový koncert. Akce s názvem „Drahý Václav“ se odehrávala na dvou místech – na open-air pódiu na náměstí SNP a v nedalekém klubu A4. Vystoupili zde třeba The Plastic People of the Universe nebo blízký přítel a Havlův spolupracovník Michael Kocáb.

Celou událost symbolicky otevřel hudebník Marián Varga, dále vystoupily skupiny Bez ladu a skladu, Živé kvety, Longytal a Chasidské piesne. Poté se program přesunul do klubové formy. Ve 20:45 zahrála písničkářka Silvie Krobová z Hrádečku, dcera Havlova přítele, souseda a souputníka – režiséra a šéfa Divadla na tahu Andreje Kroba. Divadlo na tahu uvedlo Havlovy jednoaktovky Protest a Audience, zazpívala i Zuzana Homolová.

Video Vstup Olgy Bakové
video

Vstup Olgy Bakové

„Václav Havel byl náš prezident, na kterého jsme byli hrdí. Pamatuji si na ten pocit, jako by se stal zázrak, když se stal prezidentem. Velmi nám pomohl, i celému středoevropskému prostoru. A pomohl i k tomu, abychom mohli organizovat takové svobodné koncerty,“ dodal spoluorganizátor vzpomínkové akce v Bratislavě Michal Kaščák.

Češi vzdali někdejšímu prezidentovi a disidentovi hold koncertem s názvem Pocta Václavu Havlovi v pátek 23. prosince, tedy v den jeho pohřbu. Program, který zahrnoval rockovou muziku, divadlo a film, se konal ve všech sálech a pasáži pražského paláce Lucerna. Několik set lidí také sledovalo dění v Lucerně na velkoplošné obrazovce z Václavského náměstí.

Havel zemřel ve věku 75 let v neděli 18. prosince na své chalupě v Hrádečku. Česká republika jeho památku uctila třídenním státním smutkem a státním pohřbem, kterého se zúčastnili mimo jiné nejvyšší představitelé Německa, Francie, Slovenska, Rakouska a Maďarska Christian Wulff, Nicolas Sarkozy, Ivan Gašparovič, Heinz Fischer a Pál Schmitt.