Digitalizaci v Národní knihovně provázejí komplikace

Praha - Národní knihovna (NK) zatím neschválí pokračování digitalizace v Národní digitální knihovně (NDK). Ředitel instituce Tomáš Böhm tak vyslyšel doporučení nové ministryně kultury Aleny Hanákové, která jej k tomu vyzvala. Projekt podle Hanákové provází řada pochybností. Sporný je například výběr firmy, která má zajistit zabezpečení digitalizovaných svazků.

Böhm sdělil, že s ministerstvem souhlasí a schvalovací protokol k projektu zatím nepodepíše. Minimálně do doby, než budou vypořádány veškeré připomínky. Ještě před týdnem přitom průběh výběrového řízení hájil. „Vítězné řešení bylo vybráno na základě schválené a odsouhlasené zadávací dokumentace (v několika kolech byla kontrolována pracovníky ministerstva kultury a ministerstva vnitra) a nebyly k ní vzneseny žádné připomínky,“ řekl tehdy.

Tým, který pracuje na projektu NDK, v minulosti opustila řada klíčových členů, právě kvůli neshodám o způsobu zajištění digitalizace. Odešla například dlouholetá koordinátorka projektu Bohdana Stoklasová, odborník na IT Jiří Vrbický či vedoucí skupiny pro dlouhodobou ochranu dat Jan Hutař.

Bývalým zaměstnancům vadí výsledky výběrového řízení

Zaměstnancům, kteří opustili práci na projektu, vadí hlavně výsledky výběrového řízení na systémového integrátora NDK. V něm zvítězila společnost Logica, jež projekt realizuje ve spolupráci s berounskou dcerou firmy Albertina icome Praha (AiP), které ale prý chybí potřebné reference. „Projekt NDK se stal nepřekonatelnou překážkou pro naši další spolupráci. V poslední době se rozešly i naše názory na vedení instituce,“ okomentovala své rozhodnutí Stoklasová s tím, že v jejím odchodu sehrál roli také tlak ministerstva kultury (tehdy pod vedením Jiřího Bessera) na Böhma.

Vznik Národní digitální knihovny, který má stát zhruba 300 milionů korun, umožňují finance z Integrovaného operačního programu Evropské unie. Asi 45 milionů poskytne také ministerstvo kultury. Prostředky z EU se ale musejí vyčerpat do konce roku 2014. Podle Böhma se však projekt nijak výrazně nezdržuje. Je také přesvědčen, že po vyjasnění sporných kroků bude pokračovat.