Nuberg - soutěž hudby mladé a vážné

Praha - Šest skladeb mladých tuzemských autorů soutěží do 12. února v pátém ročníku klání Nuberg o titul nejúspěšnějšího díla soudobé vážné hudby premiérovaného loni souborem Berg. Soutěžní skladby si zájemci mohou přehrát na stránkách pořádajícího souboru. Poslechnout si je ale mohou také třeba na několika speciálních výstavách.

Zdroj: Orchestr Berg / Johana Kratochvílová

Charakteristikou letošního ročníku je podle mluvčí souboru Evy Kesslové velmi pestrá paleta námětů a inspirací, kdy posluchači putují od osudů židovských přistěhovalců v Americe začátku 20. století přes Japonsko a typickou lyrickou poezii až doslova na Konec světa ve španělské Galicii.

O přízeň poroty i veřejnosti budou usilovat Roman Pallas (Valčík na uvítanou), Jan Trojan (La cena en el fin del mundo / Večeře na konci světa), Michal Nejtek (Heart in Darkness), Jan Dušek (Dítě ghetta, hudba k němému filmu), Jana Vöröšová (4 haiku) a Ondřej Štochl (Modrá - čistá a křehká).

Soutěž má dvě ceny a dvě poroty. Veřejnost svými hlasy volí vítěze ceny veřejnosti, hlavní cenu Nuberg (název znikl ze slov „new Berg“) určuje odborná porota. Vyhlášení výsledků se uskuteční 21. února v Městské knihovně v Praze. Vítězné skladby uvede soubor Berg na zahajovacím koncertě nového cyklu 8xBerg 2012 5. března v Sále Martinů v Praze.

Video Reportáž Maria Kubaše
video

Reportáž Maria Kubaše

Reportáž Maria Kubaše

Udal 19:00, 14.1.2012

Soudobá hudba dětem

Soutěží chce Berg nejen upozorňovat na mladé skladatele, ale také navnadit veřejnost k poslechu nových skladeb. Novinkou pátého ročníku soutěže Nuberg jsou pestré doprovodné aktivity. Do 12. února se v hlavní hale Městské knihovny v Praze koná poslechová výstava, kde se zájemci mohou setkat se soutěžními skladbami. Zprostředkuje jim je také speciální instalace ve foyer Divadla Archa ve dnech 14. ledna až 12. února. Třetí podobu vizuálně-poslechového projektu bude od 25. ledna hostit Nová scéna Národního divadla. K soutěži vychází i nahrávka.