King’s Singers předvedou brilantní hlasovou techniku

Praha – Slavný vokální soubor King’s Singers dnes vystoupí v pražském kostele sv. Šimona a Judy. Skupina představí skladby mnoha hudebních žánrů a období se zaměřením na britskou a americkou tvorbu. Společným jmenovatelem těchto písní je jejich značný úspěch, díky kterému jsou dodnes interpretovány. Vokální hudba je charakteristická úzkou svázaností hudby a slova, tím spíš, když zpěváci vystupují a capella, bez doprovodu hudebních nástrojů.

Zatímco v madrigalech anglické renesance je patrný vliv soudobého italského kompozičního stylu, v hudbě současných skladatelů se odráží přímá inspirace ze starší chorální hudby. Citlivě volená harmonie písní napovídá, že snad všichni tvůrci skladeb, jejichž díla King’s Singers představí, působili dříve jako sboroví zpěváci. Skladatel Bob Chilcott byl dokonce členem souboru King’s Singers, pro který dodnes komponuje vokální hudbu. V závěru koncertu zazní populární kompozice s jazzovými prvky.

Video Rozhovor s J. Howardem a T. Wainem
video

Rozhovor s J. Howardem a T. Wainem

„Myslím si, že hudba King’s Singers je inovativní ze tří důvodů. Máme štěstí, že můžeme interpretovat komplexní složitou hudbu, autoři nám skládají věci na míru. Zadruhé jsme jak performátoři, tak pěvci. A zatřetí nemáme strach z žádného žánru hudby, ani z klasické, ani z populární,“ vyjmenovává člen skupiny Jonathan Howard. Většinou skupina vystupuje bez doprovodných nástrojů. „Jsme zvyklí nepoužívat žádnou zesilovací techniku, ale když máme tu možnost zpívat s orchestrem, tak se toho nezříkáme,“ doplňuje Timothy Waine.

Britská vokální skupina King’s Singers patří ke světové špičce. Během více než čtyřicetileté kariéry nasbíralo šestičlenné mužské seskupení mnohá ocenění, například cenu Grammy za studiové album Simple Gifts (2009) nebo cenu Signum za album Swimming over London (2010). Během jednoho roku mají více než sto padesát koncertů. Ten pražský proběhne dnes večer v kostele sv. Šimona a Judy od 19:30 hodin.