Láska je, když…

Láska je láska, když choděj kluci s holkama a kluci s klukama… zpívá copatá Lucie Bílá v písni, jež zazní i v novém stejnojmenném filmu režiséra Milana Cieslara. Zamilovat se zkrátka může každý, i když, jak už to v životě bývá, nadšení z výběru partnera občas okolí nesdílí. Snímek o všemožných podobách lásky, která, ač to zní jako klišé, kvete opravdu v každém věku, vznikl v koprodukci České televize.

Mácha má štěstí, že je kamennej, ale dědeček Marušky musí na rozdíl od něj přihlížet, jak se jeho osmnáctiletá nevidomá vnučka, kterou vychovává sám podle svého nejlepšího svědomí, zamiluje do svého vysněného a vymodleného prince, strážného anděla Marka. Ten mu však není zrovna po chuti. Anděl je totiž tmavší pleti, a tak se mu přes svou veskrze ušlechtilou povahu nepodaří ukázat svou svatozář v plné míře.

Sám Maruščin dědeček se přitom vplíží do přízně své spolužačky a dávné lásky Libušky, která má tak trošku problémy se zákonem. Nejstarší dealerka v Čechách často musí na policii vysvětlovat, proč se zkouřené babičky v domově důchodců vznášejí u stropu poté, co jim přinese produkty své pěstitelské práce.

Láska s vůní marihuany

Do role kuřačky marihuany, kterou ztvárnila Eliška Balzerová, se herečka vžila naprosto bravurně. Podle svých slov se pod dohledem zkušeného pedagoga na roli důkladně připravovala. Potěšila ji navíc spolupráce s Petrem Nárožným, se kterým si před filmovou kamerou zahrála vůbec poprvé ve své herecké kariéře.

Tráva, i když ta pokrývající fotbalové hřiště, je hlavním zájmem i uťáplého podpantofláka Karla, bývalého ligového fotbalisty. Se svou cílevědomou manželkou Zdenou nemá zrovna život z nejlehčích, a zhorší se to ještě víc, když Zdena přistihne svého syna Honzu v autě, jak se líbá s mužem. Rozhodne se ho proto „předělat v normálního kluka“. Zoufalá snaha s nabrnkáváním dcer kamarádek přes doprovod do vykřičeného domu až po striktní zákazy ale nepomáhá a její syn jí stále opakuje, že je gay, je gay, je teplej…

Správně vidíme jen srdcem

Jediný, kdo ho plně chápe, je jeho kamarádka a sousedka, již zmíněná Maruška. Vzájemné vztahy všech hlavních představitelů se tak začínají proplétat, což přináší řadu humorných, absurdních, zapeklitých i dojemných situací, okořeněných jemnou nadsázkou a ironií. A stejně, jako je tomu v životě, ne vždy takových, jaké by divák čekal.

Scénář k filmu pochází z pera Martina Horského. Ač se jedná o debut mladého scenáristy, u herců i ostatních tvůrců sklidil již v původní verzi velký úspěch. „Když jsem četla scénář, nahlas jsem se smála,“ prozradila herečka Simona Stašová, představitelka Zdeny. I její kolegyně Eliška Balzerová po něm podle svých slov sáhla s velikým nadšením.

Milan Cieslar, režisér:

„Divák by si měl odnést z kina víc než jen třeskutý smích, který je způsobený přímočarými prostředky.“


Snímek Láska je láska vznikl v koprodukci České televize. „ČT loni podpořila deset koprodukčních filmů, většinou byly vážné. Jsem rád, že letos začínáme komedií,“ podotkl k žánru snímku producent Jaroslav Kučera. Každá generace si v něm najde svůj prostor. Kromě komických scén ale snímek nabádá, tak jak to má Cieslar rád, k hlubšímu zamyšlení. Jak pravil Antoine de Saint Exupéry: Správně vidíme jen srdcem. Co je důležité, je očím neviditelné.

Láska je láska (2012): romantická komedie, 108 min. Režie: Milan Cieslar, scénář: Martin Horský, hudba: Ondřej Brousek. Hrají: Petr Nárožný, Simona Stašová, Eliška Balzerová, Ondřej Vetchý, Aneta Krejčíková, Maciej Cymorek, Rudolf Hrušínský a další. Premiéra 19. ledna.

Video Reportáž Pavly Sedliské
video

Reportáž Pavly Sedliské