Tři knižní tipy Pavla Mandyse

Kritik a publicista Pavel Mandys sáhl do regálů knihkupectví po dvou titulech, které slibují napětí. Neopadající vlna oblíbenosti skandinávské detektivky k nám donesla román začínajícího švédského autora Johana Theorina Mlhy Ölandu. Také román Vnější tma patří k začátkům dnes už známého amerického spisovatele Cormaca McCartyho. V určitém smyslu je napínavé i objevování českého komiksového pravěku v publikaci Heleny Diesing Český komiks 1. poloviny 20. století.

Cormac McCARTHY / Vnější tma
(Argo, překlad Michal Svěrák, 288 Kč)

Anotace: Cormac McCarthy je známým spisovatelem i za hranicemi USA. Bratři Coenovi podle jeho románu Tahle země není pro starý natočili stejnojmenný oscarový film a za knihu Cesta získal McCarthy Pulitzerovu cenu. Vnější tma je jeho druhým románem, v originále vyšla v roce 1968. Pavel Mandys o knize: Už ve Vnější tmě volí McCarthy styl, který ho proslavil: lakonický, úderný způsob psaní, strohé dialogy. Příběh se odehrává v bezčasí, hlavními hrdiny jsou dva dospělí sourozenci, kteří spolu zplodili dítě. Bratr sestře namluví, že zemřelo, ale ona mu nevěří a vydává se ho hledat. Cestou potkávají sbírku podivných existencí, ne zrovna přátelsky naladěných, a v patách jim je trojice až apokalyptických vrahounů. Celá kniha je velmi bezútěšná a temná, jak to od McCartyho jeho čtenáři ostatně tak trochu očekávají. Je to velmi drastický příběh s mnoha biblickými konotacemi.

Johan THEORIN / Mlhy Ölandu
(MOBA, překlad Martina Knápková a Eva Otépková, 299 Kč)

Anotace: Začínající švédský autor kriminálních románů splétá několik starých zločinů, k jejichž rozuzlení přispěje spíše bezděčné pátrání postarší dvojice. Namísto rozluštění záhady se jim daří uvést do pohybu procesy, které vedou k tomu, že zločinci se začnou prozrazovat dalšími zločiny. Pavel Mandys o knize: Kniha se odehrává na jednom švédském ostrově, kam se vrací matka, jejíž syn se tu před lety ztratil a nikdy se nenašel. Postupně vychází najevo, že chlapec se stal obětí zločinu, který má kořeny v ještě hlubší minulosti - ta je takovým paralelním dějem. Ostrov Öland je románem z dnes tak oceňované severské detektivní školy. A z toho, co bylo ve Skandinávii vyprodukováno v posledních letech, patří mezi nejlepší. 

Video Knižní tipy Pavla Mandyse
video

Knižní tipy Pavla Mandyse

Helena DIESING / Český komiks 1. poloviny 20. století
(Verzone, 1249 Kč)

Anotace: Faktografická publikace s bohatým obrazovým doprovodem mapuje české počátky toho, čemu dnes říkáme komiks, aniž by tehdejší autoři toto označení používali. Pavel Mandys o knize: Helena Diesing se ve své knize věnuje českému komiksovému pravěku. Musela se vypořádat i s tím, co všechno už komiksem je a co jím ještě není. Nechybí Rychlé šípy Jana Foglara s Janem Fischerem nebo autoři velmi známí, i když si je s komiksem nespojujeme, jako Josef Lada nebo Ondřej Sekora. Kniha je cenná především v tom, že ukazuje, jak pestrý byl svět české komiksové tvorby a jaká je škoda, že se po roce 1948, kdy komunistická ideologie prohlásila komiks za imperialistické, komerční zlo, nepokračoval v tom tempu, v jakém se rozvíjel ve 20. a 30. letech.