Děti moje - perfektě umíchaný filmový koktejl

Americký snímek The Descendants, který vchází do české distribuce pod názvem Děti moje, dokazuje, že silný příběh je stálá konstanta. Ač jsme čím dál tím více atakováni neuvěřitelnými technologickými novinkami, které se na nás z filmového plátna řítí tak, že někdy jen bez dechu civíme, když se najednou objeví dobrý film o lidech, jsme z toho stejně vedle. Dokazují to i ceny, které toto nejnovější dílo režiséra Alexandera Payneho (mj. Bokovka) už nasbíralo.

Ačkoli hlavní postava Matt King v podání George Clooneyho žije v poněkud, alespoň pro našince, odtažitém světě opravdových pracháčů, prožívá strastiplné chvíle, které mohou potkat každého. Jeho bohatství je však dobře začleněná a vytěžená součást scénáře, který je vypracován v duchu brilantní hollywoodské klasiky, jež vždy zabírá. Závažný problém, který naruší zaběhané pořádky a donutí všechny zainteresované k přehodnocení postojů, okořeněno neotřelými dialogy a situacemi, připepřeno humorem a jako třešnička na dortu vesměs dokonalé herecké výkony, kterým bez výhrad kraluje George Clooney. To dostane snad každého. 

Tyto přesně vyvážené ingredience režisér pak divákovi servíruje pozvolna, nenásilně, bez okázalých filmařských gest, aby ho ale o to více vtáhl do děje a příběhu postav. Díky citlivé režisérské ruce, která jemně vede herce složitým příběhem o lidských pochybeních a nutnosti odpouštět, je vskutku nač se koukat. Je velký zážitek sledovat boj otce a dcer, kteří k sobě jen velmi neochotně hledají cestu, stojí opravdu za to být při tom, když Clooney zpracovává dceřinu zprávu o manželčině nevěře, o tom, že ta, která umírá, nebyla svatá – a co teď s tím? Je směšně občerstvující jeho běh v pantoflích k sousedům, aby zjistil, že to všichni kromě něj vědí. Je nádherně překvapující jeho loučící se kolečko s vyvrcholením v nečekaném útočně-bezradném monologu k nehybné manželce v komatu. 

Payne, který byl zároveň i spoluscenárista, vskutku mistrně umíchal koktejl z obyčejných věcí, které jsou neobyčejně podávány, ze smutku a humoru, z nesentimentálně drsně pojatých sentimentálních scén, kdy hraje každý detail a zaujme i ta nejmenší postava (viz bezvadný Beau Bridges v roli bratrance či Matthew Lillard, jenž dokonale uplatnil svůj thymolinový úsměv jako zmatený a zaskočený přeživší milenec), kdy každá postava do té báječné skládanky vnáší něco osobitého, ale důležitého pro dokreslení příběhu (vzdorující a totálně frackovitá mladší dcera ke konci dětsky dojímavá, vyčítající a nespravedlivý otec umírající a směšně ujetý přítel starší dcery, který se nakonec ukáže přece jen ne tak blbý, jak se na začátku zdálo). 

Nádherně sladěný film o lidech – výborná zábava a filmové potěšení. 

The Descendants / Děti moje - USA

Režie: Alexander Payne. Hrají: George Clooney, Mary Birdsong, Shailene Woodley, Matthew Lillard, Judy Greer, Beau Bridges, Robert Forster, Michael Ontkean, Amara Miller, Nick Krause, Barbara L. Southern