Vítězem cen Apollo je Bonusovo album Náměstí Míru

Praha - Vítězem hudebních cen Apollo se dnes na základě hlasování sedmi desítek hudebních publicistů, kritiků a rozhlasových i televizních dramaturgů stalo album Náměstí Míru, pod nímž je přezdívkou Bonus podepsán Martin Hůla. Nové ocenění dnes předali pořadatelé na Nové scéně Národního divadla v Praze. Součástí večera bylo vystoupení Davida Kollera a skupin Tata Bojs či Midi Lidi.

Nahrávka Náměstí Míru je druhou deskou, za nímž se pod jménem Bonus skrývá zástupce tuzemské nezávislé scény Hůla. Obdržel cenu v podobě sošky od výtvarníka Maxima Velčovského a finanční odměnu 60 000 korun.

Deset zvolených porotců vybíralo vítěze ze sedmi tuzemských alb nominovaných na desku roku. Vedle vítězného Bonuse mezi nimi byly nahrávky Ležatá osmička od skupiny Tata Bojs, Urbi And Orbi (Prince Of Tennis), Zorya (Floex), Operace „Kindigo!“ (Midi Lidi), Bear Is Sleeping Now (Dikolson) a Teď a tady (David Koller). „Hlavním vítězem budou česká nezávislá vydavatelství,“ uvedl už po vyhlášení nominací zástupce organizátorů Pavel Kučera. Reagoval tím na skutečnost, že pouze za Tata Bojs stojí velké vydavatelství (Supraphon).

Album Náměstí Míru vychází rok po úspěšném Hůlově debutu Konec civilizace. Kromě vinylové desky obsahuje CD a kupon na stažení digitální verze v MP3 a Flac. Výslednou podobu ovlivnila řada hostů, například houslistka Barbara Barros, zpěvák David Volenec, jazzový kontrabasista Lukáš Kytnar, banjista Fanda Holý a herečka a zpěvačka Johana Švarcová.

Kromě cen Apollo přibyla v tuzemském hudebním rybníčku i Vinyla

V případě cen Apollo jde v krátké době o druhou novou hudební cenu, o jejichž výsledcích budou rozhodovat hudební publicisté. Nedávno byl oznámen vznik ceny Vinyla. Nové ceny se liší počtem hlasujících. Organizátoři Vinyly oslovili jednadvacet publicistů, z nichž nabídku přijalo 17. Dnes oznámili nominace.

V České republice existují v současné době hudební ceny udělované na základě popularity mezi posluchači, jako jsou Český slavík, Žebřík či Ceny televize Óčko, a Ceny Anděl vyhlašované na základě hlasování členů Akademie populární hudby. Někteří hudební publicisté mají za to, že Ceny Anděl reprezentují „vydavatelské lobby“. Naopak odměnit nejhorší interprety plánují organizátoři internetové ankety Zlatý David.

Video Komentář Petra Viziny
video

Komentář Petra Viziny

Komentář Petra Viziny

19.01.

Reportáž Pavly Sedliské