Meda Mládková koupila kolekci děl malíře Kupky

Praha - Česká mecenáška umění Meda Mládková koupila v USA pro Museum Kampa kolekci čtyřiačtyřiceti prací malíře Františka Kupky, jednoho z nejvýznamnějších českých umělců, jehož obrazy trhají na aukcích rekordy. Získala kromě bohaté dokumentace a malířových dopisů tři malby a několik prací na papíře z Kupkova předabstraktního období, jednu olejomalbu a kvaše a pastely z období po roce 1912, napsal dnes deník Právo. Kolekci příští středu dopraví do Prahy vládní letoun.

Meda Mládková, žijící střídavě v Praze a v USA, kolekci koupila od americké kunsthistoričky Lilli Lonngren Andersové. „Chtěla sbírku prodat někomu, koho znala a kdo skutečně Kupku miluje, protože ona ho obdivovala. A uvědomila si, že nemá smysl ji rozprodávat po kouscích. Sbírka je to úžasná, bude to senzace. Velmi se nám hodí k obrazům Kupky, které máme již ve sbírce muzea,“ řekla Mládková.

Podle ředitele Musea Kampa - Nadace Jana a Medy Mládkových Jiřího Lammela se nákup Kupkových děl uskutečnil loni v prosinci. „A příští týden ve středu ráno celou sbírku společně s paní Medou dopraví vládní letoun na kbelské letiště,“ doplnil. Doprovázet by je měl ministr obrany Alexandr Vondra.

Obrazy budou vystaveny jako součást retrospektivy Kupkova díla

Sbírka by nejprve podle Lammela měla projít důkladným zkoumáním i zmapováním odborníky, poté by mohla být vystavena jako součást velké retrospektivy díla Františka Kupky. „Myslím, že nejdůležitější obraz, z něhož se odvinula Kupkova abstraktní perioda po Podzimním salónu v Paříži roku 1912 a následně vznikly všechny zásadní malby, je obraz dívky tančící na zahradě,“ poukázal Lammel na vzácný kousek z kolekce.

Kupkovo dílo se do USA dostalo tak, že Lilli Lonngren Andersová jako mladá kunsthistorička strávila v 50. letech ve francouzském Puteaux několik měsíců ve společnosti slavného malíře. „Ředitel Muzea moderního umění Alfred Barr, který byl náhodou i můj přítel, jednou napsal, že právě Kupka byl první abstraktní. Ale nevěděl, jak k tomu Kupka došel. Tak poslal tuto mladou kunsthistoričku, aby zjistila, proč a jak došel k abstraktnímu umění,“ podotkla Mládková.

0František Kupka pocházel z Opočna na Rychnovsku, kde se narodil v roce 1871. Zpočátku se prosadil jako satirický kreslíř. Ovlivňovala jej secese, symbolismus i postimpresionismus. Abstraktní malbu objevil až později. Za svého života uznávaný nebyl a o jeho dílo se svět začal zajímat až po jeho smrti. Kupka zemřel v Paříži v roce 1957.