Czech Grand Design 2011 ozdobí šperky a výstava

Praha - Akademie designu dnes představila nominace na cenu Czech Grand Design za rok 2011. Odborná porota složená z kurátorů, teoretiků a publicistů navrhla 101 subjektů s celkem 150 projekty, kteří postupují do užšího výběru. Prohlédnout si práce nominovaných budou moci zájemci na výstavě v Národním technickém muzeu. Vítězové v celkem osmi kategoriích budou oznámeni 10. března ve Stavovském divadle; záznam ceremoniálu odvysílá Česká televize.

Letos poprvé budou v Národním technickém muzeu představeny projekty, které získaly nejméně dva hlasy akademie. Autoři výstavu pojali jako tribunu, na niž jsou vystaveny návrhy v kategorii oděv, šperk a produktový design. Po stěnách jsou ukázky grafického a fotografického designu.

„Jsem nesmírně rád, že se tato výstava koná ve znovuotevřené budově technického muzea. Design jako umění každodennosti je právě nejlépe vidět na technických předmětech, které naše muzeum spravuje. Proto také dlouhodobě budujeme samostatnou sbírku designu,“ prohlásil ředitel NTM Karel Ksandr. Výstava, na které se podílelo i Uměleckoprůmyslové muzeum, začíná zítra a potrvá do 29. dubna.

Vedle kategorie designér roku se bude cena udílet například fotografovi roku nebo grafickému designérovi roku. Další ocenění se udělují v kategoriích módní návrhář, výrobce roku, obchod roku a objev roku. Poprvé bude udělena cena pro designéra šperku roku. „Důvodem je mimořádně silné odvětví autorského šperku, kterému se ovšem nevěnuje dostatek pozornosti,“ zdůvodnila rozšíření kagegorií tajemnice cen Silvie Luběnová.

Akademii tvoří 46 aktivních kurátorů, teoretiků a publicistů z ČR i ze zahraničí. Z druhého kola, které bude uzavřeno 26. ledna, vzejdou tři nominovaní v každé kategorii. Třetí kolo hlasování pak rozhodne o vítězi. O vítězi napříč kategoriemi bude rozhodovat také veřejnost pomocí textových zprav nebo hlasování na stránkách projektu. Zájemci mohou vybrat oblíbeného designéra i přímo na výstavě v NTM. Vyhlášení laureátů (10. března) připomene záznamem ceremoniálu ČT2 v sobotu 17. března od 21:00. 

Loňskou cenu za nejlepší design vyhrálo studio Olgoj Chorchoj za návrh sáněk, lamp, kolekce nápojového skla, čajové konvice a kazetové podlahy. Studio také připravilo podobu ceny pro letošní laureáty. Designéři Michal Froněk a Jan Němeček ze studia Olgoj Chorchoj vymysleli velkou litinovou medaili s číslem jedna.

Video Reportáž Lucie Klímové
video

Reportáž Lucie Klímové