Magdalena Kožená rozezpívala filmové sály

Praha – I v několika českých kinech se uskutečnil přímý přenos berlínského koncertu pěvkyně Magdaleny Kožené. Oblíbenou českou mezzosopranistku doprovodíil orchestr Berlínských filharmoniků pod taktovkou Sira Simona Rattlea, šéfdirigenta orchestru a manžela pěvkyně. Přímý přenos se celkem vysílal do více než 50 německých kinosálů a dalších 21 kinosálů v Evropě.

Operní diva byla na koncertu sólistkou v Biblických písních Antonína Dvořáka a Písních na texty Friedricha Rückerta od Gustava Mahlera. „Myslím, že každý si může v těch písních najít kousek sebe. Něco velmi osobního,“ uvedla slavná mezzosopranistka k programu. Večer zahájila skladba Náhrobek Couperinův Maurice Ravela a uzavře Symfonie h moll zvaná „Nedokončená“ od Franze Schuberta. Z koncertu by měla vzniknout nahrávka pro renomovanou společnost Deutsche Grammophon, s níž má pěvkyně smlouvu.

V Česku se do projektu připojila kina v Boskovicích, Frýdku-Místku, Náchodu, Ostravě, Plzni, Uherském Hradišti i pražská kina Bio Oko a Aero. Přenos nabídl divákům v úvodu před samotným koncertem a pak i v průběhu přestávky podrobné seznámení s přednášenými díly a nahlédnutí do zákulisí práce Berlínských filharmoniků.

Přenos z Berlínské filharmonie, který je součástí projektu Digital Concert Hall, navazuje na velký úspěch zahajovacího koncertu minulé sezony a berlínského Silvestrovského gala. Tak jako při hojně navštěvovaných operních přenosech z newyorské Metropolitní opery měli diváci možnost nahlédnout do zákulisí Berlínských filharmoniků. Projekce je rovněž podrobně seznámila s interpretovanými skladbami.

Magdalena Kožená a Sir Simon Rattle
Zdroj: Areofilms

Kožená, která již dlouho žije v Berlíně, vystoupila ve své rodné vlasti naposledy loni v říjnu. V únoru také nadchla české publikum svým koncertním projektem Milostné dopisy (Lettere Amorose), jenž vycházel ze stejnojmenné desky. Další český a již vyprodaný koncert se odehraje 16. května v rámci mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro, kde pěvkyně zazpívá v doprovodu známé japonské klavíristky Micuko Učidaové. Další vystoupení jsou plánována i na letošní podzim.

0Magdalena Kožená je pravidelným hostem předních světových operních domů i koncertních podií. Za své nahrávky získala prakticky všechna významnější ocenění včetně prestižní Gramophone Award pro Umělce roku 2004 a před třemi lety ocenění v kategorii Recitál. Se Simonem Rattlem má syny Miloše a Jonáše.

Orchestr Berlínských filharmoniků, jehož počátky sahají do roku 1882, je považován za jedno z nejlepších koncertních těles na světě a hraje veledůležitou roli v berlínském kulturním a hudebním životě. Sdružuje 128 renomovaných hudebníků ze všech koutů světa, kteří jsou držiteli význačných ocenění, mezi jinými Classical Brit Award, několik cen Grammy, ECHO Klassic a dalších. Pod postupným vedením svých dirigentů, např. proslulého Herberta von Karajana či Claudia Abbada, dosáhl ansámbl vytříbeného zvuku i zvučného jména. Od roku 2002 těleso řídí dirigent britského původu Sir Simon Rattle na pozici uměleckého šéfa a šéfdirigenta. Je držitelem řady významných ocenění a poct, mimo jiné je Rytířem francouzského Řádu čestné legie.


Koncert na plátně byl pro Magdalenu Koženou premiérou, přímé přenosy představení a koncertů do kinosálů ale nejsou v Česku novinkou. Například přenosy z newyorské Metropolitní opery se začaly vysílat v roce 2008. Na své si přišli i fanoušci jiného hudebního žánru - třeba v roce 2009 mohli sledovat koncert Robbieho Williamse, loni kapely Red Hot Chili Peppers.

Video Reportáž Ondřeje Moravce
video

Reportáž Ondřeje Moravce

Reportáž Ondřeje Moravce

Reportáž Ondřeje Moravce

Vstup Lucie Klímové

Kromě živých přenosů z koncertů se chystá také jeden experiment, a to přímý přenos z londýnské galerie, kde probíhá výstava děl Leonarda da Vinciho. Čeští diváci se budou moci účastnit komentované prohlídky v polovině února.