Ten, který zachytil Havla, jak nakukuje

Praha - Vojtěch Herout se narodil v Praze roku 1982. Jako člen odborné poroty FotoAkademie v letech 2006 a 2007 hodnotil snímky mladých fotografů. V letech 2007-2008 fotografoval pro Featherstone Leigh v Londýně. Po návratu z Velké Británie (2008) působí jako volný fotograf po celé České republice. Zabývá se převážně reportážní, svatební a interiérovou fotografií. Jeho fotografie s názvem Václav Havel nakukuje získala v soutěži Czech Press Photo 2011 Cenu diváků.

„Myslím si, že zatímco většina press fotografií zobrazuje nějakou tragédii, moje fotografie zobrazuje téma, které je lidem blízké a je pozitivní. Podařilo se mi pana Havla zachytit v takové póze, která vyjadřuje lidskost, je tam i možnost najít náznak povahy, jakou si mnoho lidí u Havla představovalo. Vznik fotografie bylo dílem okamžiku. Nezdráhám se říci, že jsem měl velké štěstí. Patřím mezi lidi, kteří se drží více v pozadí. Před pódiem, kde byli kolegové, už bylo plno, tak jsem si řekl, že tam je malá pravděpodobnost pořídit nějaký originální snímek a vydal jsem se jinam. Zadním schodištěm jsem se dostal do míst, kde pan Havel čekal na chvíli, kdy ho zavolají na scénu. Byl stále otočený k lidem, kteří tam s ním byli, jen v jeden okamžik se otočil a nakoukl do sálu, a to se mi podařilo zachytit,“ komentoval vznik snímku v rozhovoru pro ČT24 Vojtěch Herout. 

Video Rozhovor s Vojtěchem Heroutem
video

Rozhovor s Vojtěchem Heroutem

„Ať už fotím velkou zakázku pro klienta nebo jen něco pro radost, snažím se k námětu přistupovat kreativně, vymyslet netradiční záběry, dodat něco navíc. Fotografování mne prostě baví,“ píše na svém webu sám fotograf.


Vojtěch Herout o svém focení v Londýně řekl: „Fotografii jsem se samozřejmě věnoval i ve volném čase a vzhledem k tomu, že multikulturní velkoměsto je velkým zdrojem inspirace, vznikalo v tomto období také velké množství zajímavých snímků. V rámci toulek jihozápadním Londýnem se mi podařilo zachytit i netradiční setkání člověka s divokou přírodou a za tuto fotografii jsem získal první místo v soutěži Natural London 2008.“

Vojtěch Herout / první místo v soutěži Natural London 2008
Zdroj: Vojtěch Herout