Nordfest nabídne průřez skandinávskými filmy

Praha - Premiérou finského filmu Hamlet podniká režiséra Akiho Kaurismäkiho bude dnes večer v pražském kině Evald zahájena přehlídka současných skandinávských filmů Nordfest. Její pátý ročník potrvá do 12. února a uvede 23 snímků z Dánska, Norska, Švédska, Finska a Islandu.

„Myslím, že pro české diváky je příjemné, že všechny tyto země mají podobný typ humoru jako Češi, to znamená černý humor. My tam uvádíme spoustu oceněných černých komedií a na druhé straně i sociální dramata. To je to, co Seveřany zajímá, těmito filmy pronikají na významné zahraniční festivaly, kde jsou oceňovány,“ doplňuje organizátorka festivalu Alice Aronová.

Moderní adaptaci Shakespearovy hry Hamlet podniká doplní na Nordfestu další dva starší Kaurismäkiho tituly: němý film s mezititulky oceněný na Berlinale o manželském trojúhelníku Juha a snímek nominovaný na Oscara Muž bez minulosti. Miniprofil tohoto filmaře uzavře jeho poslední titul - oceněná tragikomedie plná optimismu a jemného humoru z Francie Le Havre o osudech sympatického čističe bot.

Další miniprofil bude věnován uznávané dánské režisérce Susanne Bierové, jejíž tvorbu zastoupí tři dramata o mezilidských vztazích. Součástí programu budou také doprovodné akce. Kromě diváckých soutěží se v Evaldu uskuteční tři přednášky vedené odborníky o cestování doplněné o besedy s diváky.

„Seveřané mají smysl pro experiment, pro formu. Ty filmy jsou velmi hravé a skvělé po herecké stránce,“ dodává Aronová. Festival nabídne především hrané filmy, mezi kterými se objeví jeden dokument dánského režiséra Larse von Triera. Nordfest potrvá do 12. února.

Video Reportáž Pavly Sedliské
video

Reportáž Pavly Sedliské