McCartneyho nové album je na světě

Londýn - Paul McCartney právě vydal dlouho očekávané nové album. Jmenuje se Kisses on the Bottom. Na albu člena někdejší proslulé skupiny The Beatles se objevily dvě novinky - písně My Valentine a Only Our Hearts. Další nahrávky pak tvoří výběr hudby, kterou McCartney poslouchal jako dítě. Většinu z nich devětašedesátiletý zpěvák a kytarista nahrál ve spolupráci s kanadskou zpěvačkou a pianistkou Dianou Krallovou a její skupinou. Jsou mezi nimi však i jeho duety s Erikem Claptonem a Steviem Wonderem.

Nezvyklé jméno desky, které v prosinci hudební magazín NME vyprovokovalo k tomu, aby zveřejnil hitparádu 50 nejhorších názvů alb historie, pochází ze slov písně I'm Gonna Sit Right Down And Write Myself A Letter, která je první nahrávkou na desce. Na svých stránkách to vysvětlil McCartney, jehož dosud poslední sólové studiové album Memory Almost Full vyšlo v roce 2007.

Video Rozhovor s Pavlem Klusákem
video

Rozhovor s Pavlem Klusákem

„Název je jemný lišácký vtip, protože je to citace z úvodní písničky a navíc kisses on the bottom označují polibky připsané dolu na papír a nikoli polibky na zadnici, jak je to vykládáno. Rozruch kolem názvu si McCartney jistě užil. Pokud se obsahu týká, je to trochu paradoxní volba, spojit své nové písně se starými songy, které znal od otce v dětství, ale logická. Protože The Beatles vlastně definitivně přizabili předcházející swingovou hudbu, ke které se nyní Paul s velkou radostí vrací,“ upozornil v rozhovoru pro ČT24 hudební publicista Pavel Klusák.

Přebal desky
Přebal desky

„Už dávno se o něm ví, že umí napsat něco v tomto stylu. Mám pocit, že navazuje na svou píseň When I'm Sixty-Four. Je to deska vyloženě pro radost, relaxovaná. Konec konců McCartney je v takové v pozici, že si může dělat opravdu, co chce, což není na škodu. Objevily se sice takové reakce, které desce vytýkají, že je škoda, že není více 'McCartneyovská', že zde byl zachován až příliš velký respekt ke koktejlovému charakteru swingových evergreenů. Obě dvě nové původní písně velmi dobře korespondují s tím vším okolo. K písni My Valentine poznamenal muzikant Jamie Cullum, že kdyby mu někdo řekl, že to složil Gershwin, tak ani nemrkne,“ doplnil Klusák.