Ostrava hledá nového šéfa Janáčkovy filharmonie

Ostrava - Janáčkova filharmonie Ostrava (JFO) by měla mít v brzké době nového ředitele. Městští radní loni v listopadu kvůli neuspokojivým ekonomickým výsledkům odvolali z funkce tehdejšího šéfa tělesa Petera Krajniaka a vedením orchestru byl dočasně pověřen Jan Hališka, který filharmonii už dříve řídil. Radní by ve funkci rádi viděli odborníka na hudbu s manažerskými schopnostmi, řekl dnes primátor Petr Kajnar (ČSSD).

„Rádi bychom tam viděli člověka, který má manažerské zkušenosti s vedením nějaké kulturní instituce, ideálně nějakého hudebního tělesa, který sám dobře rozumí hudbě a je profesí hudebník a zároveň má i nějaké ekonomické a manažerské schopnosti,“ upřesnil Kajnar, jenž by se nebránil ani příchodu někoho ze zahraničí.

Přihlášky do výběrového řízení lze podávat do 15. května, do června by pak měla rozhodnout výběrová komise. Město od kandidátů požaduje kromě vysokoškolského vzdělání také praxi v řídicí funkci nebo managementu hudební organizace či písemní reference alespoň od tří hudebních manažerů a aktivní znalost světového jazyka, nejlépe angličtiny.

Důvody pro loňské odvolání Krajniaka z čela JFO byly zejména ekonomické. Filharmonii v posledních třech letech klesal počet koncertů, prodaných vstupenek i návštěvnost, což se projevilo ve snižující se soběstačnosti organizace.

Filharmonie vznikla v roce 1954. Orchestr se pravidelně účastní prestižních tuzemských festivalů, jako jsou Pražské jaro, Janáčkův máj nebo Smetanova Litomyšl, a rovněž vyjíždí i na zahraniční turné po celém světě.