Královnou letošních Grammy je zpěvačka Adele

Los Angeles – Přišla, viděla, zvítězila. Přesně tak by se dalo popsat letošní udělování americké prestižní hudební ceny Grammy, které ovládla britská zpěvačka Adele. Ze šesti nominací totiž získala všechny, včetně nahrávky roku za píseň Rolling in the Deep a alba roku pro desku 21. Na slavnostním předávání cen v Los Angeles, jež se konalo ve stínu sobotního úmrtí popové divy Whitney Houstonové, se Adele také po několikaměsíční pauze způsobené zdravotními problémy vrátila na koncertní pódia. Sestřih z 54. ročníku udílení cen Grammy odvysílá Česká televize dnes od 23:10 na programu ČT2.

Adele kromě dvou nejdůležitějších kategorií vyhrála i cenu za píseň roku, kterou se rovněž stala skladba Rolling in the Deep. Aktuální popové královně patří i ocenění za nejlepší popové vokální album, krátké hudební video a sólový popový výkon, jež obdržela za skladbu Someone Like You. Co do počtu „gramofonků“ pro umělkyni tak Adele vyrovnala rekord americké zpěvačky Beyoncé. Na paty jí na letošních Grammy šlapala jen rocková kapela Foo Fighters, jež získala cen pět.

„Chtěla bych jen vzkázat mámě, že její holka si vedla dobře,“ řekla při přebírání ceny za album roku dojatá Adele. S bezprostředností, jež ji provázela celý večer, pak podotkla, že má nudli u nosu. Zpěvačka, která za sebou má operaci hlasivek, také řekla, že album 21 lidi oslovuje, protože je o něčem, čím si každý prošel: o mizerném vztahu.

„Zatímco ve filmu Adéla ještě nevečeřela, tato Adele uspořádala hostinu,“ zažertoval hudební publicista a kritik Jan Rejžek. Málokdy se podle jeho slov stane, že by někdo dokázal proměnit všechny nominace. „Není zvykem, aby Američani udělovali tolik cen britským zpěvákům nebo jednotlivým umělcům obecně,“ přitakává i hudební publicista Honza Dědek.

Video Rozhovor s Janem Rejžkem
video

Rozhovor s Janem Rejžkem

Kromě Foo Fighters na letošních cenách bodoval rapper Kanye West, který proměnil čtyři ze sedmi nominací, mimo jiné za nejlepší rapové album pro desku My Beautiful Dark Twisted Fantasy. Dosavadní držitel 14 gramofonků se slavnostního předávní cen stejně jako loni nezúčastnil. Westovi vadí, že americká nahrávací akademie údajně přehlíží rapové umělce.

Slavnostní předávání cen otevřela modlitba za Houstonovou  

Slavnostní předávání cen v neděli večer místního času v losangeleské hale Staples Center otevřela modlitba za Houstonovou. Zpěvačka, které ve své době patřila k nejzářivějším hvězdám amerického hudebního nebe, ve městě v sobotu zemřela ve 48 letech po vleklých problémech s drogami a alkoholem. „Pomodleme se za ženu, kterou jsme milovali, za naši padlou sestru Whitney Houstonovou,“ řekl moderátor večera, rapper LL Cool J.

Whitney Houstonová
Zdroj: ISIFA/Getty Images
Autor: Craig Sjodin

Zesnulou hvězdu pak připomenul videozáznam, na němž zpívala svou zřejmě nejznámější píseň I Will Always Love You. Stejnou písní pak ještě majitelku jednoho z nejvýraznějších hlasů americké popové hudby během večera připomenula zpěvačka Jennifer Hudsonová.

Kromě Houstonové se během večera vzpomínalo i na další umělce, kteří v uplynulém roce zesnuli. Například na zpěvačku Amy Winehouseovou, soulovou a bluesovou legendu Ettu Jamesovou či prokletého soulového a jazzového básníka Gila Scotta-Herona.

Hlavní pozornost ale byla upřena na Houstonovou. Vzpomínal na ni třeba i hudebník Stevie Wonder, který uvedl Paula McCartneyho. Bývalý Beatle doprovázený na piano Dianou Krallovou zahrál svůj nový singl My Valentine. V závěru večera pak ještě vystoupil se směsí písní slavné liverpoolské čtyřky.

Živě také během ceremoniálu vystoupil například Bruce Springsteen, který představil píseň We Take Care of Our Own z chystané desky Wrecking Ball. Po více než 20 letech se na pódium vrátili legendární Beach Boys, kteří také připravují nové album. Doprovázely je kapely Foster the People a Maroon 5. Jedno z dalších vystoupení pak nabídlo kombinaci skupiny Coldplay a zpěvačky Rihanny.   

Na stejném pódiu přitom před ní vystoupil její bývalý přítel Chris Brown, který v roce 2009 vzbudil značnou nevoli, když svou partnerku v předvečer udílení cen Grammy napadl. Letos umělec získal cenu za nejlepší r'n'b album pro desku F.A.M.E., a dovršil tak comeback z loňského roku. Cenu pro nejlepšího nového umělce obdržel písničkář Justin Vernon vystupující s projektem Bon Iver. Ve Spojených státech ne příliš známý umělec, jenž získal i cenu za nejlepší alternativní album, porazil například Nicki Minajovou.

Dirigent Jiří Bělohlávek svou nominaci neproměnil

Český zástupce, šéfdirigent Symfonického orchestru BBC Jiří Bělohlávek, svou nominaci na cenu za nejlepší nahrávku orchestru za provedení šesté symfonie od Bohuslava Martinů neproměnil. Uspěl venezuelský dirigent Gustavo Dudamel. Ocenění získal za nahrávku Brahmsovy čtvrté symfonie, kterou pořídil s losangeleskými filharmoniky.

O cenách, jejichž celkový počet se letos snížil ze 109 na 78, rozhoduje americká Národní akademie nahrávacích umění a věd (NARAS). Letos je uděluje již po 54.