Umělecký šéf brněnské činohry rezignoval

Brno - Ze zdravotních důvodů dnes rezignoval umělecký šéf činohry Národního divadla Brno Zdeněk Plachý. Ve funkci byl od roku 2007, kdy jej do divadla přivedl ředitel Daniel Dvořák. V posledních měsících čelil ostré kritice, měl neshody s některými herci. Mnozí odborníci také poukazovali na klesající uměleckou úroveň Mahenovy činohry. Plachý se nyní léčí s vážným zraněním ruky. „Potrvá to několik měsíců. Nechci brzdit provoz činohry,“ řekl.

Plachý je momentálně na neschopence. O jeho pravomoci se dělí zástupce uměleckého šéfa Pavol Juráš a ředitel divadla Dvořák. Juráš podle svých slov o Plachého rezignaci dosud neví. Dvořák, jenž by měl rozhodnout o Plachého nástupci, má dnes dovolenou. Plachý si v stěžoval na údajné postupné omezení pravomocí šéfa činohry. „V podstatě už nebylo co vést,“ konstatoval. Poukázal také na snížení rozpočtu na nové inscenace. Zatím formálně zůstává zaměstnancem divadla. O jeho budoucnosti se rozhodne, až se uzdraví.

Umělecké působení Zdeňka Plachého v Národním divadle Brno vyvolává rozpoluplné reakce. Některé jeho inscenace kritici chválili - například historické drama Královna Margot nebo osobité zpracování Shakespearova Richarda III., za další počiny si však vysloužil příkré odsudky. Část brněnské kulturní obce jej kritizovala například za inscenaci Tajemství Zlatého draka, na níž spolupracoval se zpěvákem Danielem Landou.

Nepříznivé kritiky se valily také na jeho inscenaci Zaslíbení o lásce a smrti krasobruslařky Hany Maškové a textaře Jiřího Štaidla. Zatím poslední premiérou Plachého byla letos v lednu Černá Madona Brněnská o hrdinné obraně Brna za třicetileté války, po jejíž premiéře si Plachý poranil ruku a nastoupil na nemocenskou.

Před nástupem do Mahenovy činohry v roce 2007 byl Plachý respektovaným progresivním umělcem. Měl za sebou kariéru skladatele a muzikanta, psal opery i scénickou hudbu. V 90. letech založil brněnské umělecké centrum Skleněná louka. S Jiřím Šimáčkem vytvořil úspěšnou autorskou dvojici Střežený Parnass, společně uvedli několik kontroverzních, avšak kritikou ceněných inscenací na různých českých a slovenských scénách.

Mahenovo divadlo v Brně
Zdroj: Národní divadlo Brno

Plachého postavení v souboru Mahenovy činohry se zřejmě před časem začalo postupně zhoršovat. V posledních měsících se rozkmotřil s některými herci, kteří jej začali otevřeně kritizovat. Část si jich našla jiné angažmá - například Václav Vašák a Eva Novotná, kteří patřili k nejvýraznějším tvářím souboru. Na internetu se také objevil záznam, jak Plachý pospává na zkoušce inscenace Cyrano z Bergeraku.