Památku Václava Havla uctí loutková adaptace jeho hry

Olomouc – Divadlo hudby v Olomouci tento týden vzpomíná na zesnulého prezidenta a dramatika Václava Havla. V pásmu s názvem Malá havlovská reminiscence uvedla scéna několik jeho her. Jednou z nich je velmi netradiční zpracování inscenace Horský hotel, kterou připravilo loutkové divadlo.

Hru z roku 1976 nastudovali inscenátoři na podzim roku 2011 a v listopadu ji uvedli premiérově v prozatímním sídle Knihovny Václava Havla v Praze. Druhá repríza se konala v den pohřbu prezidenta v pražské Lucerně. „Nakonec se nám povedlo domluvit ještě jedno uvedení, speciálně pro olomoucké publikum,“ doplnil dramaturg divadla Alexandr Jeništa.

Poprat se s takovou látkou brali herci z loutkového divadla Buchty a loutky jako výzvu. „My většinou pro dospělé nikdy nehrajeme podle daného textu. Tady jsme mohli použít všechny postavy, v textu jsme vůbec neškrtali,“ říká režisér představení Vít Brukner. Druhou vzpomínkou na zesnulého prezidenta bude projekce jeho filmového debutu Odcházení.

Divadlo hudby chtělo uspořádat tzv. havlovský týden už loni, do toho ovšem zasáhla zpráva o úmrtí exprezidenta a dramatika. Václav Havel zemřel loni 18. prosince na své chalupě na Hrádečku, kde v posledních měsících pobýval.