Berlinale zasáhne Královská aféra

Berlín – Letošní skromná česká účast na Mezinárodním filmovém festivalu v Berlíně jde do finále. Premiéru má dnes v hlavní soutěžní sekci snímek Královská aféra. Film vznikl v dánsko-české koprodukci a natáčel se převážně v Česku. Druhým želízkem je pak snímek Příliš mladá noc v sekci Forum, na jehož vzniku se podílela i Česká televize.

V hlavní roli filmu dánského režiséra Nikolaje Arcela se objeví Mads Mikkelsen, známý z bondovky Casino Royale. Snímek zařazený v soutěžní sekci přibližuje zřejmě největší milostnou aféru dánských dějin, jež se odehrála na začátku 70. let 18. století mezi Johanem Struenseem, německým lékařem krále Kristiána VII., a Karolinou Matyldou Hannoverskou, anglickou princeznou, která se za dánského krále provdala. Lékaře aféra dovedla až na popraviště.

„V Dánsku je to velmi populární příběh, myslím, že i v Německu ho leckdo zná. Je to vlastně taková neznámá revoluce, která se odehrála mezi třemi lidmi. Takový trojúhelník o lásce a nenávisti,“ vysvětluje režisér.

Dánskou produkci do Česka přivedly filmové pobídky, atraktivní lokace, skvělá pověst českých štábů, ale i pracovní doba, která v Dánsku nesmí překročit osm hodin. V Čechách se natáčelo například v Kroměříži, Ploskovicích, Českém Krumlově, na zámku Kačina, v Doksanech a Ledči nad Sázavou. V Praze si štáb pronajal například Colloredo-Mansfeldský palác.

Video Češi na Berlinale
video

Češi na Berlinale

Druhým, tentokrát ryze českým zástupcem na letošním Berlinale je snímek Příliš mladá noc. Příběh dvou jedenáctiletých kluků, kteří se neplánovaně ocitnou na novoročním večírku a poprvé se setkají se světem dospělých, je absolventským snímkem původem slovinského režiséra Olma Omerzu. S podporou České televize se probojoval do sekce Forum pro mladé a nekonformní tvůrce.

Režisér Omerzu byl už několikrát oceněn za své předešlé školní filmy, zejména za středometrážní Druhé dějství. O tom, jestli uspěje i na Berlinale, rozhodne porota už v sobotu. 62. ročník Berlinale nabídne do 19. února na čtyři stovky filmů.