Pětistovku slavili Simpsonovi se zakladatelem WikiLeaks

Los Angeles - Počet epizod nepochybně kultovního seriálu Simpsonovi se v neděli „zakulatil“ na pět set. Do pětistého dílu si animovaná rodinka přizvala spciálního hosta - Juliana Assange, kontroverzního zakladatele serveru WikiLeaks, který zveřejňuje utajované vládní dokumenty.

Simpsonovi jsou v 500. epizodě, nazvané At Long Last Leave, vyhoštěni z domovského Springfieldu do komunity vyhnanců, v níž je Assange jejím sousedem (epizoda k přehrání zde). „Je to samozřejmě kontroverzní osobnost, o jejímž obsazení se hodně diskutovalo. Ale je to vtipný portrét, který nijak nehodnotí jeho případ,“ citovala agentura Reuters výkonného producenta seriálu Ala Jeana.

Televize Fox uvedla, že Australan Assange načetl svůj text po telefonu z tajného místa v Británii, kde bojuje proti vydání do Švédska. Tam čelí obvinění ze znásilnění a sexuálního obtěžování.

Populární komediální seriál běží již 23. sezonu a je nejdéle vysílaným seriálem v hlavním čase v americké televizi. Smlouvu má zajištěnou i na další dva roky. Tvůrce seriálu Matt Groening říká, že témata ještě nebyla vyčerpána a že má se svými spolupracovníky stále materiál k vyprávění. Objevit by se měly dokonce nové postavy.

Seriál o Homeru Simpsonovi a jeho dysfunkční rodině, manželce Marge a dětech Bartovi, Lise a Maggie, se stal ikonou americké kultury. Tuto sezonu ho sledovalo průměrně 7,7 milionu amerických diváků a byl přenášen do více než 100 zemí světa v 50 světových jazycích.

Dvouminutový skeč o rodince Simpsonových se poprvé objevil na televizních obrazovkách v roce 1987, pravidelně se začal vysílat v roce 1989 a v roce 2007 byl uveden do kin celovečerní film Simpsonovi.

V minulosti v seriálu hostovaly takové osobnosti jako někdejší britský premiér Tony Blair, herečka Elizabeth Taylorová či zakladatel časopisu Playboy Hugh Hefner.