Výročí Lustigovy smrti připomíná jeho devět životů

Praha – Šest dní před ročním výročím smrti Arnošta Lustiga má premiéru poslední dokument natočený s tímto spisovatelem. Od 20. do 26. února je film nazvaný Arnošt Lustig – devět životů ke zhlédnutí zdarma na internetu. 

„Chceme tímto uctít smutné výročí Lustigovy smrti i výjimečnost jeho osobnosti,“ vysvětlila Diana Tabakov z portálu Doc Alliance Films, proč nabízí dokument bezplatně.

Hodinový snímek vznikal čtyři roky v režii Ivo Paveleka a jeho dcery Kristiny. Lustig v něm je průvodcem a komentátorem, který s humorem a nadhledem diváka provází svým životem, těžkým obdobím 30. a 40. let až po současnost.

„Lidé se seznámí s Arnoštem Lustigem z úhlu pohledu, který pro mnohé bude možná překvapením,“ odhaduje režisér. Kromě spisovatele se ve filmu objeví Lustigova sestra Hana Hnátová, jeho přátelé z Osvětimi a Terezína, spisovatelé Zdeněk Mahler a Karel Hvížďala a herečka Květa Fialová. „Ten se nezastaví nikdy - bude nám ještě daleko daleko po smrti diktovat ze zásvětí,“ tvrdí v dokumentu Mahler.

Lustig:

„Život lidský neměl smysl a to je moje trauma: bezcennost lidského života.“


Dokument Arnošt Lustig – devět životů bude na portálu Doc Alliance Films ke zhlédnutí zdarma do 26. února, tedy do data, které připadá na výročí Lustigova úmrtí. Od 27. února si lidé mohou snímek přehrát tamtéž, ale už za standardních podmínek.

Symbolicky rok po  spisovatelově smrti vzniká nová Cena Arnošta Lustiga.Tu bude Česko-izraelská obchodní komora každoročně udělovat lidem, pro které čest, spravedlnost a odvaha představuje životní nutnost.

Video Reportáž Terezy Radvákové
video

Reportáž Terezy Radvákové