Morávek vrací Rusalku ke kořenům

Brno – Jako mystérium o lásce, prohře a spasení uvede Národní divadlo Brno slavnou operu Rusalka od Antonína Dvořáka. S osobitou režijní koncepcí přišel umělecký šéf Husy na provázku Vladimír Morávek, pro nějž jde o první spolupráci s brněnskou operou.

Morávek hledal cestu mezi tradičním „pohádkovým“ inscenováním Rusalky a v současnosti poměrně častými aktualizacemi opery. „Hledáme to, co je za textem a za hudbou,“ podotknul k brněnskému pojetí ředitel divadla Daniel Dvořák.

„Je spousta inscenací, kde se hrozně roztomile říká brekeke a dámy baterkami hledají bludičky, ale to všechno je jen kolorit, důležitější je smysl. Myslím, že Kvapil napsal liberto jako symbolistní drama a naše inscenace se vrací ke kořenům. Ne roztomilé dělání drdovského obrázku, ale francouzské vášnivé přemítání o lásce,“ upozorňuje Morávek.

Rusalka patří k nejžádanějším a nejhranějším titulům českého operního repertoáru, proto divadelníci věří v úspěch inscenace. „Celosvětově nyní zaznamenáváme určitý boom Rusalky, sáhlo po ní mnoho divadel. Režiséři hledají nové cesty, jak tuto operu inscenovat. Pro mě je zásadou, aby režisér nešel proti Dvořákově hudbě,“ upozornila umělecká šéfka opery Eva Blahová.

Libreto napsal pro Dvořáka Jaroslav Kvapil. Vycházel ze starých pověstí a z pohádky dánského spisovatele Hanse Christiana Andersena. Příběh o nešťastné lásce vodní víly Dvořáka zaujal a inspiroval. Premiéru měla opera v březnu 1901, v Brně se poprvé hrála v roce 1904.

Rusalka / Helena Zubanovich a Pavla Vykopalová
Zdroj: ČTK
Autor: Igor Zehl

Autorem scény k brněnské inscenaci je Daniel Dvořák. „Scéna kombinuje klasické prvky s architektonicky čistým, puristickým základem,“ prozradil. Kostýmy jsou inspirované secesí, zejména obrazy Gustava Klimta, Alfonse Muchy a Jana Preislera. Navrhla je Sylva Zimula Hanáková.

V titulní úloze alternují Pavla Vykopalová a Anna Wierzbická, Prince zpívají Peter Berger a Richard Samek. Roli Vodníka nazkoušeli Gustáv Beláček, Jiří Sulženko a Rafal Pawnuk. V roli Cizí kněžny se vystřídají Iveta Jiříková a Lada Biriucov, jako Ježibaby se diváci na jevišti dočkají Laury-Teresie Molnár nebo Heleny Zubanovich.

Premiéra je 24. února v Janáčkově divadle, do konce sezony plánuje divadlo ještě sedm repríz.