Adele kralovala i na britských hudebních cenách

Londýn – Po triumfu při amerických cenách Grammy kralovala britská zpěvačka Adele i na úterním udílení ocenění Brit Award. Na domácí půdě získala ocenění za zpěvačku a album roku. Dvě ceny si odnesl i mladý zpěvák a skladatel Ed Sheeran. Skotská zpěvačka Emeli Sandéová získala cenu kritiky. Čestnou Brit Award za přínos britské populární hudbě dostala rocková skupina Blur.

Je tomu týden, co si Adele v americkém Los Angeles odnesla šest ocenění Grammy. Tentokrát byla nominovaná ve třech kategoriích a dvě nominace proměnila v ceny. Stala se britskou zpěvačkou roku a dostala i hlavní cenu večera pro album roku za desku 21, které se loni po celém světě prodalo na 12,5 milionu exemplářů. 

Třiadvacetiletá Londýňanka byla nominovaná i na singl roku, ale cenu získala britsko-irská chlapecká skupina One Direction za písničku What Makes You Beautiful. O této ceně nerozhodují odborníci, ale posluchači hudební stanice Capital FM.

Adele, britská zpěvačka

„Nic mě nečiní pyšnější než vyhrát šest Grammy a pak se vrátit domů a vyhrát album roku. Jsem tak hrdá na to, že jsem Britka a že mohu mávat naší vlajkou a že tu mohu být s vámi.“


Jednadvacetiletý anglický zpěvák Ed Sheeran, který loni vydal své debutové album +, dostal Brit Award pro zpěváka a objev roku. Nejlepší skupinou jsou počtvrté Coldplay, kteří tak získali již sedmou cenu Brit Award.   

Stejně jako loni si odnesla cenu pro zahraniční zpěvačku Rihanna. Zahraničním zpěvákem roku je Američan Bruno Mars a zahraniční skupinou američtí rockeři Foo Fighters. Ocenění pro zahraniční objev dostala Američanka Lana Del Rey, kterou loni proslavila na internetu písnička Video Games.

Při ceremoniálu v O2 Arena v Londýně Adele poprvé v Británii zpívala po operaci hlasivek. Stejně jako při udílení Grammy zazpívala písničku Rolling at the Deep. Na scéně se objevili i Coldplay, Florence + The Machine, Blur, Rihanna a Noel Gallagher. Nabitá aréna také vzdala poctu Whitney Houstonové, jejíž smrt před deseti dny šokovala svět populární hudby, stejně jako Amy Winehouseové, která zemřela loni v létě.