Febiofest se blíží

Praha - V pořadí XIX. ročník Febiofestu se uskuteční od 22. do 30. března v Praze v multikině Cinestar Anděl a v biu Ponrepo, pak v Liberci, Hradci Králové, Pardubicích, Českých Budějovicích, Brně a Ostravě. Jako přehlídka specializující se na českou kinematografii bude uvedena i v sedmi slovenských městech. Podle ředitele festivalu Fero Feniče program letos nabídne portrét současné turecké kinematografie, představí hity nominované na Oscary, po více než čtyřiceti letech uvede českou premiéru restaurované verze francouzského snímku Bitva o Alžír a zařadí retrospektivu tvorby nejstaršího žijícího českého režiséra - třiadevadesátiletého Jiřího Krejčíka.

„Mezi hosty přivítáme herce a režiséra Nanniho Morettiho, označovaného za Woodyho Allena italské kinematografie, který zde uvede svou komediální novinkou Habemus Papam. Dále uvítáme francouzskou herečku Sandrinu Bonnaireovou, která převezme cenu Kristián, a polského filmaře působícího od 80. let i v USA Lecha Majewského,“ uvedla programová ředitelka Hana Cielová.

I přes přetrvávající finanční problémy (Fenič přehlídku zachránil vlastními penězi) Febiofest neubere ze své nabídky. Například kromě snímků nominovaných na Oscara promítne třicet titulů uvedených v Cannes a počítá s doprovodným hudebním festivalem v podzemních garážích multikina Cinestar Anděl. Mezi desítkami koncertů budou například vystoupení kapel Toxique, Please The Trees, Basta Fidel, Dub-o-net a Discoballs. Vstup bude opět zdarma.

Video Reportáž Pavly Sedliské
video

Reportáž Pavly Sedliské

„Jsme rádi, že máme i letos v soutěži Nová Evropa snímek reprezentující domácí kinematografii,“ komentoval Olma Omerzovu Příliš mladou noc další programový šéf Febiofestu Štefan Uhrík. Po debutu Osmdesát dopisů Václava Kadrnky uvedených vloni jde o další ambiciózní prvotinu, i když její cesta k divákovi podle něj nemusí být jednoduchá. Příběh se poněkud jinak zabývá tématem dětství, přechodem do dospělosti a zachycuje, jak se dětský svět zrcadlí ve světě dospělých a naopak. „Jsem rád, že mohu tento svůj absolventský snímek uvést právě na Febiofestu,“ řekl novinářům Omerzu, který ho natočil v česko-slovinské koprodukci.

  • Křtiny
    Křtiny zdroj: Febiofest
  • Habemus Papam
    Habemus Papam zdroj: Febiofest

Do 33členné občanské poroty festivalu, která udělí Grand Prix nejlepšímu mladému evropskému filmu, se přihlásilo 170 zájemců. Je otevřena všem ve věku od 15 do 100 let, všeho druhu vzdělání, sociálního zázemí, profese, zájmů a ze všech míst republiky. Zájemci se mohou o členství ucházet do 10. března na stránkách Febiofestu, kde budou průběžně zveřejňovány další informace o programu.