Irské Brusinky přicházejí s novým albem

Dublin - Po devítileté tvůrčí přestávce přichází irská skupina Cranberries s novým albem Roses. Podle webových stránek čtveřice je jeho vydání plánováno na 27. února. V 90. letech patřily slavné „Brusinky“ k nejpopulárnějším hudebním formacím, prosluly například hitem Zombie.

Skupina v čele se zpěvačkou Dolores O'Riordanovou v prvních deseti letech po svém vzniku v roce 1989 prodala na 40 milionů alb a stala se jednou z nejúspěšnějších irských kapel. Dva roky od vydání posledního alba Wake Up and Smell the Coffee v roce 2001 se členové skupiny rozhodli pro přestávku.

„V roce 2003 bylo mému synovi pět let, mé dceři dva roky a brala jsem je na cesty s sebou. Zjistila jsem ale, že to není nic pro ně. A i z hlediska tvorby jsme potřebovali pauzu,“ citovala O'Riordanovou agentura AFP. Každý ze čtveřice se vydal svojí cestou. Zpěvačka začala žít na odlehlém místě v Kanadě a porodila další dvě děti, ostatní členové Cranberries zůstali v Irsku.

Video Jana Komárková k novému albu Cranberries
video

Jana Komárková k novému albu Cranberries

Impulzem pro obnovení kapely se stalo vystoupení O'Riordanové na křtu Filozofické společnosti prestižní Trinity College v Dublinu, kde se potkala se svými bývalými kolegy. „Bylo to, jako bychom se rozešli včera, a přitom jsme se šest a půl roku neviděli,“ vzpomínala zpěvačka. Sólové turné, které měla tehdy O'Riordanová naplánované se svým druhým albem, se obratem změnilo v turné celé skupiny Cranberries. V roce 2009 se objevila na 107 místech ve světě, uvedla agentura AFP.

„Byl pro mě šok, když jsem v publiku viděl mladé lidi. Během doby, kdy jsme nehráli, si všichni museli hledat naše písničky na internetu a ani nedoufali, že by nás někdy mohli vidět na scéně,“ prohlásil kytarista Noel Hogan. Na konci koncertní řady se rozhodla čtveřice vrátit do nahrávacího studia a vzniklo album Roses s melodiemi doprovázenými uhrančivým hlasem O'Riordanové, která je zároveň autorkou textů.

Nové turné zahájí skupina 15. března na Novém Zélandu, postupně navštíví Austrálii, Asii, Spojené státy, Kanadu i Evropu. První na řadě zde bude Londýn, následovaný Paříží. V České republice se Cranberries nezastaví, vystoupí ale v Bratislavě 24. června či Berlíně o den později.