Kintera předkládá Výsledky analýzy

Praha - Ve 2. patře Městské knihovny se dnes v podvečer otevírá výstava s názvem Krištof Kintera / Výsledky analýzy. Expozice odráží výtvarníkův poslední vývoj, ve kterém rozšířil formální rejstřík a obsahové zdroje své práce. Vytváří ojedinělé objekty, nenechávající diváka v klidu. Pohybují se, zvučí, světélkují, vyrušují a vzbuzují pochybnosti o nás samých.

Krištof Kintera s GHMP dlouhodobě spolupracuje jako umělec i jako kurátor. Výstava, přestože klade důraz na jeho současné dílo, připomíná i některé již legendární práce, jako jsou např. Mluviče, které poprvé představil ve 2. patře Staroměstské radnice nebo rekonstrukce ojedinělého příbytku pro Plumbaře, prvotně vytvořeného v roce 1998 pro Dům U Zlatého prstenu. 

„Záměrně jsem vybral nejasný, neslaný, nemastný název Výsledky analýzy, což má větší vazbu na svět ekonomiky, než ke mně. Chtěl jsem divným názvem znejistět diváka, ale zároveň je to název pravdivý, protože i já se nějakým způsobem snažím dělat analýzu světa. Umění je v podstatě vypouklé zrcadlo světa. Takže, zde jsou výsledky mojí analýzy,“ snažil se o přiblížení své koncepce výtvarník v rozhovoru pro ČT24. 

Video Rozhovor s Krištofem Kinterou
video

Rozhovor s Krištofem Kinterou

Rozhovor s Krištofem Kinterou

STUIO6-28.2.12

Reportáž Lucie Klímové

Před půlnocí

Krištof Kintera – Výsledky analýzy

„Ty věci by neměly šokovat, ale spíš by měly vytvořit jakousi vibraci myšlení. Vysvětlit přesně, proč se mé objekty hýbají, nedokážu. Mě kinetika vždycky zajímala, ale zároveň hledám rovnováhu mezi pohyblivou atrakcí a uměleckým sdělením, mechanika by měla vždy podporovat poselství sochy a význam díla,“ doplnil Kintera.

Expozice je rozdělena do dvou rovin. Z první, vážnější, temnější, jak říká autor, více existencionální, kde se pracuje se šerem, přechází divák náhle do sekce barevnější, světlejší, která obsahuje humor a je celkově odlehčenější. „Krištof Kintera je velmi mnohotvárný a v této výstavě ukazuje, že dokáže být nejenom veselý a zábavný, ale že dokáže ve svém díle vyjádřit i smutky a temné stránky života,“ říká galerista Jiří Švestka. Dosud největší výstava Krištofa Kintery potrvá do 13. května.

Krištof Kintera (*20. září 1973, Praha) je český umělec. V letech 1992 – 1999 studoval v ateliéru Milana Knížáka Akademii výtvarných umění v Praze, dále pak v letech 2003 – 2004 Rijksakademie van beeldende kunsten v Amsterdamu. 

Celkem třikrát byl nominován na Cenu Jindřicha Chalupeckého. Je členem a vůdčí osobností „skupiny“ Jednotka. V roce 2006 vytvořil vizuální koncept pro osmý ročník festivalu dokumentárních filmů Jeden svět. V roce 2007 byl kurátorem výstavy Hrubý domácí produkt, realizované v Městské knihovně v Praze. Kintera se také spolupodílel na instalaci Entropa v Bruselu.