Česká umělecká grafika nabízí samé originály

Praha – Cenu Vladimíra Boudníka za rok 2011 získal grafik, kreslíř a malíř Jiří Lindovský. Podle porotců si ocenění zaslouží za odvahu nově formulovat pohledy na civilizační tematiku. Ukázky z jeho díla jsou k vidění v pražském Clam-Gallasově paláci, kde jsou vystaveny téměř dvě stovky děl z 18. ročníku soutěže Grafika roku. Do soutěže bylo přihlášeno na 350 prací, porota udělila devět cen a 25 čestných uznání.

Čtyřiašedesátiletý Lindovský, vedoucí grafického ateliéru na Akademii výtvarných umění (AVU) v Praze, patřil v Česku k prvním umělcům, kteří objevili výtvarnou přitažlivost přístrojů a monitorů. Od 70. let minulého století vytvářel grafiky, kresby a vrstvené reliéfy letadel nebo televizních obrazovek.

V 80. letech vznikly grafické cykly s názvy jako Přístroj, Žhavicí tělesa, Mikrodestičky či Kolapsy. V roce 1988 rozšířil téma přístrojů o kresby Elektromotorů, zabýval se i vztahem mezi statickou a dynamickou formou, mezi pohybem a světlem. Umělec také zkoumal kukly, zámotky a další vždy mnohonásobně zvětšené organismy, v 90. letech se věnoval zátiší.

Video Reportáž Petry Schubertové
video

Reportáž Petry Schubertové

Výstava v Clam-Gallasově zahrnuje i práce ze soutěže Grafika roku, kterou pořádá od roku 1994 Nadace Inter-Kontakt-Grafik. Každé vystavené dílo je originálem. „Letos tu máme třeba grafický list, naprostý unikát, který je dlouhý téměř 5 metrů a vysoký 1,5 metru a je to jeden tištěný kus,“ říká organizátorka soutěže Simeona Hošková.

Hlavní cenu letos získala Marie Filippovová za grafiku s názvem Manhattan, vytvořenou kolorovanou suchou jehlou. Ocenění v kategorii Grafické listy větší než formát A4 obdržel Jiří Samek za hlubotisk z lina s názvem Parkoviště. V kategorii malých formátů porotu zaujalo dílo Petra Štěpána Malá kantáta.

  • Práce ze soutěže Grafika roku
    Práce ze soutěže Grafika roku zdroj: ČT24
  • Práce ze soutěže Grafika roku
    Práce ze soutěže Grafika roku zdroj: ČT24

V nejpočetnější studentské kategorii bodoval digitální tisk Zrcadlo Vojtěcha Pálka. Z autorských knih vzniklých s použitím grafických prvků se nejvíce líbila publikace Martina Raudenského Darmo mluvit. Speciální ceny za různé grafické techniky - barevný linoryt, lep a digitální tisk, získali Ivo Křen, Marie Blabolilová a Jaroslava Severová.

Grafika roku je celostátní výstavní soutěž v oblasti umělecké grafiky. Jejím záměrem je podpořit tvůrčí i „cechovní“ sebevědomí tohoto oboru. Je určena českým autorům všech generací. Výstava v Clam-Gallasově paláci potrvá do 1. dubna.