Josef Somr má jistého lva

Praha – V sobotu 3. března se v přímém přenosu České televize budou oceňovat nejlepší snímky, herci a tvůrci loňského roku. Výherci některých kategorií byli vyhlášeni s předstihem, patří k nim i držitel Českého lva za mimořádný přínos české kinematografii. Toto ocenění letos získá herec Josef Somr.

Česká filmová a televizní akademie (ČFTA), která tuzemské výroční filmové ceny uděluje, Českým lvem oceňuje Somrovy mimořádné herecké kvality. Nebyla první – Somr je dvojnásobným držitelem Ceny Thálie (1997 a 2001), dvakrát zvítězil v anketě Neviditelný herec pro rozhlasové herce a v roce 2005 obdržel z rukou prezidenta i medaili Za zásluhy. Setkat se s ním budou moci diváci brzy opět na plátnech kin, zahrál si v novince Jiřího Stracha Vrásky z lásky, která bude mít premiéru v polovině dubna.

Rodák z moravského Slovácka (* 15. dubna 1934) a absolvent brněnské JAMU zazářil hned ve své první velké filmové roli prostopášného výpravčího Hubičky ve filmu Jiřího Menzela Ostře sledované vlaky (1966), který na jaře 1968 získal Oscara za nejlepší neanglicky mluvený film. V 60. letech se blýskl i  postavou maloměšťáckého Ády Vinše ve vůbec nejlepší páralovské adaptaci, jaká byla kdy natočena, Soukromá vichřice (r. Hynek Bočan, 1967). Nezapomenutelným se stal i jako zahořklý intelektuál Ludvík Jahn v adaptaci Kunderova Žertu (r. Jaromil Jireš, 1968).

Vynikající herecké kvality podle ČFTA prokazoval ale i v menších rolích, ať už je řeč o nevyzpytatelném recepčním v Hotelu pro cizince (1966), řádovém rytíři Rotgierovi ve Vláčilově Údolí včel (1967), vojínu Billu Tallovi v adaptaci divadelní hry Piknik (1967) či bezpáteřném předsedovi národního výboru ve Smuteční slavnosti (1969).

V následujících letech zpravidla vytvářel charakterově poněkud komplikované či vyloženě negativní postavy (například ve filmech Jeden z nich je vrah, Vražda v hotelu Excelsior či Pytláci), našly by se mezi nimi ale i komediální výjimky (například snoubenec velkochovatelky dobytka Lopezové ve filmu Což takhle dát si špenát, jeden z titulních hrdinů pohádky Tři veteráni, profesor Ječmen v Básnících, strážmistr Halík v retrokomediích Anděl s ďáblem v těle a Anděl svádí ďábla či namyšlený domkář Charousek v Konci starých časů).

Josef Somr a David Novotný ve filmu O rodičích a dětech
Zdroj: Bioscop

Z jeho polistopadové tvorby nelze nezmínit především doktora Hanzelína v Jirešově snímku Helimadoe (1993), krále Dobromila v pohádce Čert ví proč (2003), jedoho z hlavních hrdinů synovsko-otcovské road movie po Stromovce a jejím okolí O rodičích a dětech (2008) a karbaníka Balunu v podfukářské komedii U mě dobrý (2008).

Česká televize připomene herecké umění Josefa Somra v sobotu 3. března v 16:55 premiérou pořadu Vzkaz Josefa Somra.


Ocenění za Mimořádný přínos české kinematografii (do ročníku 2009 se tato kategorie jmenovala Dlouholetý umělecký přínos české kinematografii) se uděluje od roku 1993. Loni je obdržel Zdeněk Svěrák.