Život je někdy trochu silné kafe

Manželskou krizi, nevěru, pracovní zdary a nezdary, česko-německé vztahy i jedovatého hada semlel režisér Vít Olmer do směsi s Vůní kávy. Televizní snímek, který natočil po pětileté filmovací pauze, uvádí v premiéře ČT1 dnes od 20:00.

„Vůně kávy se blíží trochu filmu Jako jed, je to takový psychologicko-romantický příběh, hořkosladkoveselý,“ uvedl ke svému nejnovějšímu počinu Olmer. Bylo by ale mylné očekávat obdobný film, i když podobně jako inženýru Hnykovi i Martinu Baronovi (Lukáš Vaculík) zamotá hlavu, a tím pádem i život mladší krásná žena (Lenka Stolařová).

Partnerský trojúhelník je ale jen jednou z linií filmu a předchází mu nijak italské, přesto zásadní neshody Martina s manželkou Marií. Tu si zahrála Simona Chytrová, režisérova životní partnerka, s Lukášem Vaculíkem se tak před kamerou setkali přesně po dvaceti letech, které uplynuly od natočení Tankového praporu, snímku v režii – aby se to nepletlo – Víta Olmera.

 • Vůně kávy / Lenka Stolařová
  Vůně kávy / Lenka Stolařová zdroj: ČT
 • Vůně kávy / Martin Dejdar
  Vůně kávy / Martin Dejdar zdroj: ČT

Martin prochází nejen krizí manželskou a středního věku, ale i tvůrčí. Je scenáristou na volné noze – a to doslova, protože zásadně píše vestoje jen na jedné podobně jako plameňák anebo Hemingway. Na slavného amerického spisovatele, a nejen na něj, se často odvolává, ovšem Marii věty typu „hlavně neztratit glanc a nepo*rat se, jak říkal Voskovec Jiří“ už dávno zábavné nepřijdou.

Její umělecky potrefený choť se objevuje doma stejně nahodile jako honoráře za jeho scénáře, na rozdíl od složenek, kupících se s nemilou pravidelností. Navíc Marie pověsila právnickou praxi na hřebík, aby se mohla s mužem odstěhovat za potřebným tvůrčím klidem na venkov, z něhož se ovšem čím dál víc vytrácí manžel i kouzlo.

Vůně kávy / Simona Chytrová
Vůně kávy / Simona Chytrová
Více fotek
 • Vůně kávy / Simona Chytrová zdroj: ČT http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/34/3360/335984.jpg
 • Vůně kávy / Lukáš Vaculík zdroj: ČT http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/34/3360/335994.jpg
 • Vůně kávy / Simona Chytrová a Luděk Munzar zdroj: ČT http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/34/3360/335990.jpg
 • Vůně kávy / Lukáš Vaculík zdroj: ČT http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/34/3360/335986.jpg

Kromě věčně popotahujícího šestiletého synka jí tak dělá společnost jen vejminkář Dědek (Luděk Munzar), díky němuž objeví ve stodole desítky let starou pražírnu kávy a v sobě, ženě připoutané k plotně, utlačovanou, ale pořád ještě životaschopnou touhu po seberealizaci.

Nápad vyrábět a prodávat vlastní kávu, která se ve stavení kdysi pražila, uvede do pohybu nejen starožitný pražicí stroj. Spolu s ním se vynoří i vzpomínky na nešťastný konec původního německého majitele domu, symbolizovaný „mystickým mementem“ v podobě jedovatého hada, který přicestuje v jednom pytli cizokrajných kávových zrnek.

Vůně kávy / Simona Chytrová a Luděk Munzar
Vůně kávy / Simona Chytrová a Luděk Munzar
Více fotek
 • Vůně kávy / Simona Chytrová a Luděk Munzar zdroj: ČT http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/34/3360/335991.jpg
 • Vůně kávy / Lukáš Vaculík zdroj: ČT http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/34/3360/335985.jpg
 • Vůně kávy / Martin Dejdar a Simona Chytrová zdroj: ČT http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/34/3360/335978.jpg
 • Vůně kávy / Jan Jakub Ryba zdroj: ČT http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/34/3360/335987.jpg

„Film je mnohem pestřejší než můj scénář,“ podotkla k Olmerově směsi polská scenáristka příběhu Malgorzata Ebelová, mimochodem majitelka pražské kavárničky. Režisér sám se netají tím, že scénáře hodně upravuje, aby jim „vtiskl svoji představu“. S oblibou také obsazuje do filmů známé neherecké tváře, čehož se nevzdal ani tentokrát, kdy snímek trochu nahlíží do zákulisí filmování. Do malých, ale poměrně nepřehlédnutelných rolí režisérů obsadil Juraje Herze a Zdeňka Trošku. A známého herce si zahrál známý herec Vojta Kotek.

Režie a hudba: Vít Olmer. Kamera: Vladimír Holomek, David Hahn. Hrají: Lukáš Vaculík, Simona Chytrová (na snímku se podílela i jako kostýmní výtvarnice), Martin Dejdar, Luděk Munzar, Lenka Stolařová, Jan Jakub Ryba aj.