Jeden svět myslí na lidi i člověka

Praha – Kanadsko-norský dokument Zpět na Tahrír zahájil v pražských kinech Světozor a Lucerna festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Zahajovací večer byl tradičně spojen s předáváním ceny Homo Homini (Člověk člověku). 14. ročník přehlídky, jejímž tématem jsou protesty, nepokoje a revolty, představí celkem 106 dokumentů z produkce 44 zemí.

Cenu Homo Homini udělila společnost Člověk v tísni jpodzemní síti syrských lékařů a zdravotníků známé jako Doctors Coordinate of Damascus. Lékaři získali toto ocenění za mimořádnou odvahu a nasazení, s nimiž v bezprostředním ohrožení vlastních životů pomáhají civilistům raněným při brutálních represích syrského režimu. Ocenění převzal jeden z koordinátorů syrských lékařů Muhammad Abdal Hádí.

Během deseti festivalových dní se pražské publikum bude moci podívat do 72 různých zemí světa a seznámit se s jejich situací v oblasti lidských práv. Vedle stálic, jakými je Afghánistán, Bělorusko, Barma nebo Čína nabídne Jeden svět 2012 i filmy z poměrně neobvyklých míst - například Salvadoru, Sýrie, Jemenu, Grónska či souostroví Maledivy.

Jeden svět 2012 / Zpět na Tahrír
Zdroj: Jeden svět

V dokumentu Zpět na Tahrír, který byl zahajovacím filmem, ukazuje česko-kanadský režisér Petr Lom (člen hlavní poroty festivalu) charakter a a složitost revolučních změn v Egyptě i to, jak se revoluce podepsala na životech tamních obyvatel. „Byl to nejrychlejší film, na kterém jsem pracoval. Měli jsme na něj jen pět měsíců, tak jsme se rozhodli, že tam musíme zachytit otázky týkající se lidských práv, což je vlastně to nejdůležitější v dnešním Egyptě. Museli jsme pracovat velice rychle a při té naléhavosti nemůžete pořád čekat, jak se co vyvrbí,“ popsal natáčení Lom.

Ve světové premiéře bude na Jednom světě uveden snímek nizozemské dokumentaristky ruského původu Mashi Novikové Sladká vůně domoviny vyprávějící na pozadí bohatých filmových archivů životní příběhy tří lidí z různých částí Evropy, kolem nichž se v odlišných podobách přehnalo válečné běsnění minulého století. Loni Masha Novikova na Jeden svět přivezla svůj film Anna v přední linii a v 2010 byla členkou hlavní poroty.

Další světovou premiérou bude film Ti druzí režisérské dvojice Willema Timmerse a Ilji Kok
o kulturním střetu turistických skupin s obyvateli tradičního kmene v Etiopii, a snímek Důstojnost nemá hranic jemenské režisérky žijící ve Skotsku Sary Ishaq o událostech jednoho významného dne v počátcích revoluce v Jemenu.

V české premiéře se představí film Punk in Africa postavený na punkové hudbě a bohatých archívních materiálech. V Praze žijící dokumentarista amerického původu Keith Jones se společně s režisérem Deonem Maasem vypravil na černý kontinent zjistit, jak se tento hudební směr podílel na pádu apartheidu.

Jeden svět 2012 / Důstojnost nemá hranic
Zdroj: Jeden svět

K filmovým tipům pořadatelů patří v hlavní soutěži snímek Jona Shenka Prezident mizejících ostrovů, jehož hlavní postavou je nedávno odstoupivší prezident Malediv Mohamed Nasheed snažící se své ostrovy ochránit před hladinou moře stoupající v důsledku klimatických změn. V rámci sekce Máte právo vědět bude uveden kontroverzní snímek Banány na pokračování o nerovném boji švédského dokumentaristy s vlivnou nadnárodní společností Dole. Tabuizované téma práva handicapovaných osob na plnohodnotný sexuální život je hlavní náplní australského dokumentu Šarlatová cesta.

Hlavní tematická kategorie Protesty, nepokoje, revolta nabídne filmy o protestech nejen v arabském světě, ale také v řadě zavedených demokracií. Bude mezi nimi velmi aktuální snímek Sýrie uprostřed povstání,ve kterém francouzská režisérka Sofia Amara přináší bohatý materiál o pravidelných demonstracích, o jejich vůdcích i obětech. Za pozornost stojí také americký dokument Když se kácí les, nominovaný letos na filmového Oscara. Režisér Marshall Curry v něm přináší osobní příběh radikálního ekologického aktivisty, který se v rámci skupiny Earth Liberation Front podílel v USA na řadě žhářských útoků a skončil ve vězení pro teroristy.

V kategorii ekologických filmů Takzvaná civilizace by si návštěvníci neměli nechat ujít film Lid vs. Donald Trump popisující boj skotských farmářů s alarmující mocí peněz. Film Z popelnice do lednice pak přináší znepokojivá fakta o našem plýtvání potravinami a zároveň hledá možnosti, jak tuto situaci zlepšit. Sekce Panorama se pochlubí vítězným dokumentem z festivalu Sundance Žít a zemřít v Oregonu o lidech, kteří se rozhodli s pomocí lékařů ukončit svůj život.

14. ročník festivalu Jeden svět se koná 6.–15. března 2012 v Praze a následně v dalších 40 městech po celé republice. Vedle filmů nabízí program i panelové diskuse, vybrané z nich zprostředkuje v přímém přenosu web ČT24.

Video Rozhovor s Petrem Lomem
video

Rozhovor s Petrem Lomem