Člověk jako exponát

Praha – Když se The Human Body Exhibition před pěti lety představila v Praze, někoho šokovala, někoho nadchla. Od 10. března je kontroverzní výstava opět k vidění, a to v rozšířené verzi – na pražském Výstavišti nabídne po tři měsíce zhruba dvě stě exponátů z lidských těl či jejich částí zakonzervovaných pomocí takzvané plastinace.

„Jedinou věc, kterou máme všichni společnou, je naše úžasné lidské tělo. Během staletí ho lékaři zkoumali při operacích a pitvách. Nyní je toto vědění zpřístupněno všem. Naše výstava je tou nejmodernější učebnicí lidské anatomie na světě. Tato výstava navždy změní váš pohled na lidské tělo,“ tvrdí hlavní tvůrce exponátů Arnold Geller.

Výstava zve návštěvníky na detailní cestu po lidském těle přes kosterní systém, svalstvo, reprodukční orgány, dýchací orgány, krevní oběh a další části lidského těla. Exponáty jsou zakonzervovány metodou plastinace. Ta konzervuje tělo za použití tekuté silikonové gumy, která nahradí v lidské tkáni tekutiny a zastavuje tak přirozený proces rozkladu. Metodu přinesl německý anatom Günther von Hagens. Jeho patent však už skončil a dnes po světě putuje několik podobných výstav.

  • The Human Body Exhibition
    The Human Body Exhibition autor: Michal Doležal, zdroj: ČTK
  • The Human Body Exhibition
    The Human Body Exhibition autor: Michal Doležal, zdroj: ČTK

Lidská těla a jejich části jsou vystaveny v různých pozicích, aby přiblížily návštěvníkům, co se děje v jejich těle při pohybu, sportu i odpočinku. K nejzajímavějším exponátům patří podle pořadatelů tzv. Red Man – celotělový exponát představující tisíce kilometrů žil a cév vedoucích lidským tělem. Tvoří jej pouze tyto žíly a cévy, žádné svalstvo, žádné kosti, žádný podpůrný systém.

Výstava navíc názorně ukazuje poškození lidského těla následkem přejídání a nedostatku cvičení nebo zdravé plíce vedle zčernalých plic kuřáka. „Každý návštěvník výstavy se tedy nejen detailně seznámí s lidským tělem a jeho funkčními mechanismy, ale pochopí také jeho zranitelnost a nutnost se o něj dobře a zodpovědně starat,“ tvrdí pořadatelé.

Kritici: Je to nedůstojné

Před pěti lety výstavu vidělo podle organizátorů na 300 tisíc lidí. Vedle zájmu ale vyvolala také četné protesty, například odborníků z lékařského oboru či členů KDU-ČSL, kteří proti výstavě protestují i dnes.

The Human Body Exhibition
The Human Body Exhibition

„Výstava The Human Body Exhibition je nevhodnou vulgarizací lékařské vědy a poznávání lidského těla. Pokládáme ji za nedůstojnou vůči zacházení s lidskými ostatky a za nerespektování základních etických principů naší společnosti,“ sdělili zástupci pražské organizace strany Libor Galatík a Marián Hošek. Připojili také svou pochybnost o původu těl.

Takové pochybnosti provázejí všechny podobné výstavy. Údajně může jít o těla vězňů, kteří nedali souhlas s tím, jak se s těly nakládá. Pořadatelé však tvrdí, že všechny exponáty vznikly z těl, která byla darována s plánovaným využitím na výstavách. Všichni dárci prý zemřeli přirozeně a jejich těla budou po vystavení zpopelněna.

Člověk za 1,72 milionu Kč

V Křižíkově pavilonu na pražském Výstavišti bude The Human Body Exhibition k vidění do 10. června. Organizátoři doporučují vzhledem k omezené kapacitě a očekávanému zájmu, aby si lidé vstupenky zakoupili v předprodeji na konkrétní den a hodinu. Vstupné pro dospělé je stanoveno na 300 (od pondělí do pátku), přesněji na 350 Kč (v sobotu a neděli).

The Human Body Exhibition
The Human Body Exhibition

Plastinovaná těla si ale zájemci mohou i koupit. Na internetový obchod odkazuje na svém webu už zmíněný autor konzervační metody von Hagens. Člověk zalitý do silikonu vyjde na 69 615 eur (téměř 1,72 milionu korun), hlava na 22 015 eur (542 000 korun). K dostání jsou i končetiny a orgány. Podle provozovatele si ale nabízené „předměty“ nemůže obstarat každý. Podmínkou je využití k výzkumu, výuce či diagnostice.