Láska v hrobě – příběh bez happy endu

Praha – Dokument Láska v hrobě o vztahu dvou bezdomovců žijících v hrobce zrušeného evangelického hřbitova v pražských Strašnicích uvede o víkendu festival Jeden svět. Režisér David Vondráček sledoval s kamerou pět let drsný životní příběh muže a ženy mezi náhrobky.

Hrdiny lovestory Davida Vondráčka jsou Jan a Jana, dva lidé bez přístřeší, kteří našli domov na opuštěném evangelickém hřbitově v pražských Strašnicích. Hřbitovní zeď a vzrostlé stromy představují fyzickou i metaforickou hranici dvou světů. Pro Janu hřbitov s relativně komfortním bydlením v hrobce představuje bezpečí, ale i past, odkud se nedokáže vymanit.

Na začátku natáčení oba mluví o tom, že si obstarají doklady a zlepší svůj život, ale úměrně s tím, jak se ve skutečnosti jejich situace zhoršuje, pokračují na cestě k sebedestrukci. Správa hřbitova ohlásí rekonstrukci a oni místo hledání nového přístřeší více pijí a odmítají pomoc. „Skončím, jak skončím, to je moje svobodné rozhodnutí,“ říká Jana a důsledky její falešné pýchy na sebe nenechají dlouho čekat.

Dokument nezavírá oči před nepříjemnými aspekty bezdomovectví a ukazuje, kam až člověka může dovést nefunkční rodinné zázemí či osobní tragédie. „Mě fascinovalo to, že je někdo schopen žít prakticky bez prostředků v hrobce a mezi lebkami a rakvemi, a přesto žít v jakési iluzi domácnosti. Já jsem se tam musel zouvat,“ líčí autor dokumentu David Vondráček.

Dokument je natočen časosběrnou metodou a přesvědčivě ukazuje, kam až může člověka dovést nejenom neochota úředníků, ale především nefungující rodina. „To nejsou vždycky lidé, kteří nechtějí pracovat, ale zažili nějaké trauma a nedokážou se už začlenit,“ dodává ředitelka regionální přehlídky Jeden svět Lenka Lovicarová.

Zrušený evangelický německý hřbitov v pražských Strašnicích prochází už několik let postupnou rekonstrukcí, a právě kvůli ní museli oba bezdomovci v roce 2009 hrobku opustit. Lásku v hrobě, příběh, jehož uvedení na plátně se Jana nedožila, uvidí i diváci festivalu nezávislého filmu v Římě. Na podzim by se dokument měl dostat i do českých kin.