I Vinyla už se činila

Brno - Necelé tři měsíce po cenách Apollo se 10. března v Brně udělovaly ceny Vinyla, další nové hudbní ocenění, které má být alternativou k „mainstreamovým“ Andělům. Nejlepší gramofonovou desku loňska natočila podle poroty experimentální hudební skupina B4. Objevem roku se stali brněnští Fiordmoss a počinem roku kutnohorský festival Creepy Teepee.

Hudební ceny Vinyla organizátoři udělili na slavnostním večeru v brněnském klubu Fléda. Ocenění se rozhodli vytvořit, protože v ČR podle nich chybí hudební cena, která pojmenovávala důležité počiny v současné české hudbě. Ankety a žebříčky podle nich odrážejí spíš popularitu kapel u veřejnosti či názory vydavatelů. Vinyla má být jejich protipólem. Chce si vydobýt místo a prestiž, jíž má například na výtvarném poli Cena Jindřicha Chalupeckého.

Titul deska roku získala v prvním ročníku za svou nahrávku Didaktik Nation Legendary Rock formace z Nového Boru B4. Vítězné album popsal jeden z členů poroty Pavel Klusák z Lidových novin jako neklidné snění o minulosti. Posluchači podle něj umožňuje vzpomínat na atmosféru 70. let, na minulost československých rodin, institucí, technologií i médií. „Skupině gratuluji a zároveň bych ji rád požádal, aby se pokud možno přejmenovala, protože s tímhle šíleným názvem zůstane už napořád proklatě dobře utajená,“ řekl o B4.

Na desku roku byl nominováno také Náměstí Míru rappera Bonuse, které vyhrálo první ročník cen Apollo, a Zorya od Floexe, který bodoval v žánrových cenách Anděl. Pětici nominace doplňovalo Čoko voko s albem Hudba a Hugo Toxx s deskou Legální drogy / Ilegální kecy.

Alternativní formace Fiordmoss porotce oslovila hlavně tím, jak se za poslední rok hudebně posunula. „Z nejisté skupiny, která se ještě před nedávnem utápěla v nepříliš výrazném písničkářství, se během pár měsíců stala kapela, která dokáže sebejistě ukočírovat naplněnou MeetFactory,“ řekl další z porotců Jiří Špičák z Radia Wave. Skupina podle něj umně navázala na zahraniční trendy, a přitom nejde o plagiátorství ani revival, tolik běžný na jejím hudebním poli. V nominacích kapele konkurovali Optical Frameworks a Kittchen.

Kutnohorský festival Creepy Teepee cenu získal jako přehlídka, která seznamuje posluchače s trendy současné alternativní hudby. Šanci na ocenění v této kateogrii měly i promotérské aktivity agentury Bumbum Satori a festival Colours of Ostrava. Všechny kategorie měly mít po třech nominacích, pro nominaci pěti alb v kategorii deska roku se pořadatelé rozhodli na základě bodové shody na druhém až pátém místě.

Držitelé cen Vinyla si jako odměnu odnesli gramofonovou desku vydanou v limitované edici 100 kusů. Obsahuje nahrávky všech nominovaných, a to v autorském obalu od výtvarníka Josefa Bolfa. „Snažili jsme se vymyslet ocenění, které má nějaký smysl a význam i po odeznění potlesku - nejen pro nominované, ale i pro fanoušky hudby,“ uvedl za organizátory Tomáš Grombíř.