Propojil komiks, western, tarot. Jean Giraud aka Moebius zemřel

Paříž - V Paříži v sobotu 10. března ve věku 73 let zemřel na rakovinu francouzský komiksový kreslíř Jean Giraud, který byl známější pod přezdívkou Moebius. Proslavil se svým ztvárněním westernové série Blueberry, vědeckofantastických příběhů ze života válečníka Arzacha nebo ságou Hermetická garáž Jerryho Cornélia.

Zdroj: designboom.com Autor: olivier ouadah

Kdyby Hvězdné války napsal nějaký mystik

Patrně jeho nejslavnější dílo Incal, na kterém pracoval spolu se slavným surrealistickým režisérem Alejandrem Jodorowským, bylo vydáno v minulém roce také v češtině. Podle některých odborníků se jedná o nejzásadnější dílo evropského komiksu.

„Slavný evropský komiks je sci-fi, ale ne úplně obvyklé, propojené s mystikou. Jako kdyby Hvězdné války napsal nějaký mystik, který si pohrává s energií z tarotových karet a se vší neobvyklostí, která může být za stvořením, případně zánikem vesmíru. To vše chilský scenárista a také režisér Alejandro Jodorowsky skládá do neobvyklého mišmaše, a Moebius, legenda evropské kresby, ilustruje,“ říká kritik a novinář Pavel Mandys.

„Je to sonda do současnosti a nadčasovosti, kosmická detektivka, autonomní svět se svojí poezií. Je to příběh plný snových, neuvěřitelných krajin, titánský opus, opravdová opera bohů,“ popisuje Moebiovo dílo publicista Tomáš Komárek.

Stanley Kubrick komiksu a samozřejmě Kája Saudek

Roku 1997 režisér Luc Besson použil Incal jako inspiraci pro svůj film Pátý element. Moebius sám se kinematografii rád a intenzivně věnoval. Jako výtvarník se dále podílel například na snímcích Propast, Tron, Vetřelec nebo Vládci vesmíru.

Svým dílem si Moebius vysloužil přezdívku „Stanley Kubrick komiksu“. Nesmazatelnou stopu zanechal také v českém prostředí. „Moebius ovlivnil autory po celém světě, Česko nevyjímaje. Jeho vliv a oblíbenost můžeme pozorovat třeba u Karla Jerie, Nikkarina, Jiřího Zimčíka a samozřejmě u Káji Saudka,“ napsal Lukáš Růžička na webu Komiksarium.

Uvnitř Moebia

Moebius je také autorem originálních erotických kreseb nebo pozoruhodného vlastního obrazového deníku Uvnitř Moebia, ve kterém zachycuje dialog se sebou samým a svým dílem. Deník, který vychází postupně od roku 2004, se dá považovat za svéráznou životní bilanci. Údajně jej začal kreslit, když se po dlouhých letech rozhodl abstinovat od kouření marihuany.

Moebius během svého života získal množství výtvarných ocenění. Cartierova nadace moderního umění uspořádala v letech 2010/2011 v Paříži rozsáhlou výstavu pod názvem Moebius-Transe-Forme. Návštěvníci mohli obdivovat více než tři stovky originálů Moebiových děl, včetně originálů komiksových stránek, maleb nebo „pouhých“ skicářů.