Komiksové Příběhy 20. století se odehrávají i na výstavě

Praha – Komiks Ještě jsme ve válce – příběhy 20. století vychází ze vzpomínek pamětníků, jejichž životy ovlivnil střet s totalitní režimy minulého století. Dokumentární komiks vyšel loni knižně a ode dneška je také k vidění na stejnojmenné výstavě v prostorách Poslanecké sněmovny ČR.

„Post Bellum jako iniciativa vznikla před jedenácti lety a založili ji novináři a historici, vedeni snahou zaznamenat vzpomínky lidí, kteří se postavili totalitním režimům 20. století. Taktéž se věnujeme lidem, kteří stáli na druhé straně barikády, tedy agentům StB, konfidentům,“ přiblížil vznik Příběhů 20. století ředitel nevládní a neziskové agentury Post Belum Mikuláš Kroupa.

Byl jedním z iniciátorů komiksového zpracování vybraných příběhů a je také kurátorem výstavy v Poslanecké sněmovně. Barevné i černobílé obrázkové příběhy jsou umístěny na 24 velkých panelech. „Věnujeme se především rozhlasové dokumentaristice (Příběhy 20. století vysílá ve stejnojmenném cyklu ČRo – Rádio Česko) a těžko se nám zprostředkovává emoce, například výraz tváře, která je dobře zpracovatelná právě ve formě komiksu,“ vysvětlil důvod převedení vzpomínek pamětníků do této formy.

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg při vernisáži výstavy Ještě jsme ve válce - příběhy 20. století
Zdroj: ČTK
Autor: Michal Krumphanzl

Inspirací při tom tvůrcům byly obdobné počiny v zahraničí, kde je dokumentární komiks rozšířenější než u nás. Vzpomínky zaznamenali dokumentaristé ze sdružení Post Bellum v rozmezí let 2001 až 2011 a výtvarně je zpracovalo třináct českých a slovenských komiksových kreslířů.

Mikuláš Kroupa spolu s Adamem Drdou a Davidem Bartoněm se ze zhruba dvou tisíc zaznamenaných příspěvků rozhodli vybrat třináct z nich tak, aby byla zastoupena všechna období československých dějin 20. století. „Já se dlouhodobě zabývám příběhem generála Tomáše Sedláčka, což je příběh z druhé světové války. Kolegové si zas vybrali příběhy ze sovětského lágru – příběh Jiřiny Tvrdíkové. Zpracovali jsme i příběh agenta Petra Berounského, který nás kdysi dávno kontaktoval s tím, že slyšel výzvu Post Bellum, aby se k nám přihlásili lidé, kteří mají svědectví i z druhé strany, z tajných služeb““ zmínil konkrétní části komiksu Kroupa.

Video Reportáž Pavly Sedliské
video

Reportáž Pavly Sedliské

Všechny zaznamenané vzpomínky pamětníků mohou zájemci najít na stránkách Paměť národa. Jde podle Kroupových slov spíše o badatelský portál, ti, kteří se chtějí se získaným dokumenty seznámit populární a srozumitelnější formou, pak mohou sáhnout po některé z knih (Kruté století, V komunismu jsme žít nechtěli) nebo už zmíněném komiksu Ještě jsme ve válce. Příběhy 20. století vyšly také na CD.

Výstava zůstane ve sněmovně pouze deset dní, pak bude putovat po českých městech a na podzim se představí na mezinárodním multimediálním festivalu KomiksFest.