Vyprávěj osudy „těch druhých“

Praha - Seriálovou pauzu mezi koncem třetí série a začátkem čtvrté vyplní Česká televize příznivcům retroseriálu Vyprávěj bonusovými díly. Devítidílný cyklus s názvem Vyprávěj - Osudy se zaměří na postavy, které v „hlavním“ seriálu nedostaly tolik prostoru, a prozradí tak divákům více o jejich životním příběhu. V bonusových částech se ale objeví i postavy nové, nebo spíše zatím skryté oku divákovu. První díl odvysílá ČT1 30. března. 

Bonusová série podle tvůrců přiblíží více osudy postav, které v seriálu nedostaly takový prostor, a přitom by si ho zasloužily. Nové díly jim umožní stát se na chvíli postavami hlavními.

„My i Česká televize jsme viděli, že diváci mají seriál moc rádi a že by je asi mrzelo, kdyby v březnu skončil. A pauza do září se jim zdá hrozně dlouhá, proto jsme se rozhodli pro hledání cesty, jak bychom tuto pauzu vyplnili. Řekli jsme si, že bychom se mohli vrátit k létům 70. a 80., že máme spoustu materiálů a příběhů a historek, které jsme ještě neodvyprávěli,“ prozradil ke vzniku bonusové řady jeden z producentů seriálu Filip Bobiňski.

Vyprávěj - Osudy / Zlata Adamovská (Scarlett)
Zdroj: ČT

Tvůrci přitom vybírali postavy, které považují za divácky nejvíce přitažlivé a které mají zajímavý osud. Zároveň bylo důležité, jak postava v budoucnu zasáhne do života hlavních hrdinů. Například Iveta se koncem 90. let setká pracovně s Honzíkem, který bude „ajťák“ a Ivetě bude zajišťovat počítačovou síť a web v její malé cestovce. Podobně se důležitou postavou Honzíkova příběhu stane údajný nemanželský syn Václava Hory (Tomáše Töpfera), kolegy Karla Dvořáka.

„Z vedlejších postav se stanou postavy hlavní a doplní mozaiku příběhu rodiny Dvořákových. Bude tak mnohem jasnější, proč jsou ti lidé takoví nebo makoví,“ poznamenal k Osudům Bořivoj Hořínek, který se o jejich režii podělil s režisérem „hlavního“ Vyprávěj Biserem Arichtevem.

Diváci se více dozví například o osudech bývalého ředitele školy, který si v penzi přivydělává jako průvodce německých turistů. „Bude tam taková pěkná zápletka, že jeho dcera je možná těhotná,“ naznačil herecký představitel exředitele Pavel Zedníček. Více prostoru dostane i Scarlett (Zlata Adamovská) nebo Slaňoch (Martin Zounar).

Herci Jana Bernášková a Pavel Zedníček a scenárista Rudolf Merkner při představení bonusové řady Vyprávěj - Osudy
Zdroj: ČTK
Autor: Kateřina Šulová

A také intrikánka Iveta. „Dozvíme se, proč je trochu taková záškvara a ambiciózní mrška. Odhalí se její rodinné zázemí, ve kterém byla vychovávaná a které není úplně ideální. Má nevlastní maminku a rozmazlenou nevlastní sestru a je odmalička úplně na chvostě rodiny,“ prozradila více podrobností o Ivetě Jana Bernášková, která ji ve Vyprávěj hraje.

1. díl (30. 3.): Proč byl Matěj estébák? 
(rok 1975 a jaro 1979)
Proč se Matěj stal estébákem? Proč se mamince Jardy France říká Scarlett a jak se do rodiny Franců dostala Jiřinka?

2. díl (6. 4.): Proč je Iveta taková?
(prosinec 1980 až únor 1981)
Proč je Iveta taková mrška a jaké tajemství prozradí Kamile na zabíjačce u rodičů? A přijede na Romanovu svatbu přes odpor Miládky i Radim?

3. díl (13. 4.): Žijí Markovi rodiče?
(únor 1980)
Kdo jsou rodiče Marka Oplatky? Koho potká Honzík na lyžařském výcviku?

4. díl (20. 4.): Slaňochův smutný příběh
(říjen a listopad 1980)
Jak dopadl Slaňochův pokus navázat po smrti Renaty kontakt s Miladou a Radimem? A jak se stal pan Jeník, tatínek Mileny, turistickým průvodcem?

Vyprávěj III / Nina Divíšková a Pavel Tr…5. díl (27. 4.): Mikulášova Hilda 
(podzim 1985)
Přijede Mikulášova Hilda na návštěvu k Dvořákovým? A jak dopadlo nacvičování žen na spartakiádu, které na Slovensku organizovala Mária?

V dalších čtyřech dílech se pak diváci mimo jiné dozví, jestli má František nějaké příbuzné, jak dopadl Hynkův bláznivý výlet na Moravu do sklípku, jak Ivan Brož vedl bytové družstvo, až ho málem zavřeli, a jestli se podařilo Zuzce vyměnit vepřové kotlety za slušnou práci, nebo kdo je Tondův tatínek…


Jednotlivé díly budou vždy zaměřeny na dvě postavy, v některých scénách se protnou s těmi, které už diváci znají. „Díly na sebe úplně nenavazují, nejsou ani chronologicky řazené. Většina se odehrává kolem roku 1980 a 1981, ale půjdou napřeskáčku,“ dolnil Bobiňski.

Upozornil, že diváci se v bonusové sérii podívají i do jiných prostředí, než jim nabídl seriál. Třeba na vesnickou zabíjačku, do zákulisí spartakiádních příprav nebo na lyžařský výcvik. Dozví se, jestli se Miladě s Radimem podařilo dostavět dům, a společně s Mikulášem a jeho manželkou nalédnou i za ostnatý drát do nedaleké Vídně.

Video Reportáž Ley Surovcové
video

Reportáž Ley Surovcové

Johana Munzarová, která ztvárnila Hildu, je také emigrantka žijící v Německu. „Hilda je Němka, ale vyrostla v Čechách, takže mluví česky a německy. Byla vyhnána z domova, neodešla dobrovolně, zažila v Čechách asi věci, které byly dost nepříjemné. Těší se na to, až česko-německé hranice přestanou mít v našich myšlenkách váhu,“ uvedla ke své seriálové postavě.

Rudolf Merkner, scenárista: „Vyprávěj – Osudy jsou takovým malým poděkováním všem věrným divákům a milovníkům seriálu, kteří nám dali hlas v anketě TýTý – nejlepší seriál, kteří s námi minulý rok prožívali proměněnou nominaci na Zlatou Nymfu za nejlepší dramatický seriál a kteří s námi každý páteční večer prožívají osudy rodiny Dvořákových.“


Vyprávěj - Osudy budou diváky ČT provázet od 30. března. Naváže na ně od podzimu šestnáctidílná čtvrtá řada, která se odehrává v porevolučních 90. letech. Ale ani tyto díly nebudou podle tvůrců poslední. „Myslím si, že bude velmi zajímavé sledovat i porevoluční osudy postav seriálu,“ dodal Bobiňski.