První fotografické safari jako memento mizející divočiny

Praha – Unikátní fotografie Martina Johnsona a jeho ženy Osy pořízené ve 30. letech dvacátého století v Africe jsou v současnosti k vidění v České republice. Výstavu, která je mementem mizející divoké Afriky, si můžete prohlédnout v Americkém centru velvyslanectví USA v Praze. Součástí expozice Zrození filmové Afriky je také původní temná komora, kterou manželé postavili přímo uprostřed divočiny.

Výstavu děl manželů Johnsonových dnes večer oficiálně zahájí kulturní atašé Velvyslanectví USA v Praze David Gainer, kurátorka Safari muzea v Kansasu Jacquelyn Borgesonová a emeritní velvyslankyně ČR v Keni Gita Fuchsová. Umění moderního afrického tance předvede konžský performer Maurice Yeka. Součástí vernisáže bude také diashow Jacquelyn Borgesonové o díle a odkazu manželů Johnsonových.

Safari muzea v Kansasu je jediným správcem filmařského a fotografického odkazu manželů Johnsonových. „Oba vyrostli v Kansasu a přemýšleli o tom, co se stalo v Americe, kde byli původní obyvatelé přemístěni a divočina zdevastována. Proto se rozhodli, že by bylo dobře někde na světě tohle zachránit, aby si Afričané mohli vzpomenout, kým kdysi byli,“ vypráví kurátorka muzea Jacquelyn Borgesonová, která byla hostem Profilu ČT24.

Johnsonovi reagovali na rozšířené lovecké safari a jeho negativní dopady na africkou přírodu: na masové vybíjení nosorožců, vzácných antilop či šelem. Lovem beze zbraní chtěli bojovat proti bezduchému střílení zvěře pro trofeje, píše na webu Americké centrum.

Manželé Johnsonovi jako první natočili v Africe ozvučený film Congorilla (1932) a byli také prvními, kdo pořídil unikátní letecké záběry Afriky z ptačí perspektivy. Ve své době byli nesmírně populární. Poprvé nabídli obyčejným Američanům fotografické záznamy africké divočiny, již dříve sice cestovatelé běžně fotili, ale teprve Johnsonovi otevřeli tento svět veřejnosti, vysvětluje Borgesonová.

Africa Obscura - po stopách manželů Johnsonových

Vystavené snímky vybral dokumentarista Jan Svatoš. Ten v koprodukci s Českou televizi natočil film Africa Obscura, ve kterém se vydal po stopách manželů Johnsonových. Výprava se pokusila stejně jako její předchůdci ve 30. letech 20. století zachytit opomíjenou krajinu severní Keni, která je úplným opakem turistického jihu. Snímek získal ocenění na několika mezinárodních filmových festivalech, včetně ceny za nejlepší scénář na přehlídce EKOFILM.

 

Martin a Osa Johnsonovi byli průkopníky tzv. fotografického safari a jsou považováni za nejvýznamnější popularizátory této oblíbené fotografické disciplíny. Manželé Johnsonovi patřili k uznávaným odborníkům na Východní Afriku a jejich jména byla proslulá v celé Britské východní Africe. Mezi jejich přátele patřil například George Eastman „Kodak“, Jack London, Charlie Chaplin, Carl Akeley či vévoda z Yorku.

Zrození filmové Afriky - Americké centrum (Tržiště 13, Praha 1 - Malá Strana) má pro veřejnost otevřeno od pondělí do čtvrtka vždy od 13:00 do 16:00 hodin.

Zrození filmové Afriky / Osa a Charlie Chaplin
Zdroj: americkecentrum.cz
Zrození filmové Afriky
Zdroj: americkecentrum.cz
Zrození filmové Afriky
Zdroj: americkecentrum.cz
Zrození filmové Afriky
Zdroj: americkecentrum.cz