Máchův Máj tančen, hrán, zpíván i recitován

Praha – S neobvyklou premiérou přichází tento měsíc na Novou scénu Národního divadla soubor 420people, který v inscenaci Máj spojí současný tanec s Máchovou poezií. Básníkova nejznámějšího díla se tentokrát ujal David Prachař jako režisér, choreografii připravil společně s tanečníky Václav Kuneš. V netradičním zpracování stěžejního díla tuzemského romantismu se objeví také Jan Kačer z Činohry ND.

Autoři představí Máchův Máj jako tanečně činoherní koncept, který bude v dosavadní tvorbě souboru 420people, etablovaného doposud v žánru současného tance, výjimečný. Cílem obou tvůrců, kteří budou v představení rovněž účinkovat, je, aby se v Máchově adaptaci setkalo a prolnulo co nejvíce uměleckých řemesel. Máj tak bude tančen, hrán, zpíván a recitován.

V Máchově básni nalezli oba tvůrci námět, který vyhovoval jejich inscenačním pohledům: jak tomu činohernímu, tak tanečnímu. V rámci Národního divadla fungují všechny složky, a tak využili příležitosti je promíchat. „Text budeme respektovat v celém jeho znění, i když se nebudeme bránit práce s ním a našemu vlastnímu pojetí a výkladu,“ doplňuje David Prachař.

Tvůrci tak slibují plnohodnotné setkání s krásou Máchových veršů, interpretaci činoherní i taneční, zpěv a hudební doprovod živě z jeviště. „Rytmus básně je velmi taneční,“ vysvětluje Václav Kuneš, proč v Máji nachází inspiraci. „Tancem určitě nebudeme vyjadřovat děj, spíš zachycovat atmosféru a náladu díla. Je to spíš taková inspirace nádechem té básně,“ vysvětluje.

Karel Hynek MáchaKarel Hynek Mácha, český básník romantické epochy, je řazen k zakladatelům novodobé české poezie. Jeho nejznámější lyrickoepické dílo Máj je zpracováno jedinečným stylem. Jde o osobní zpověď rozebírající základní otázky lidské existence. V Máji je přetřásána hrůzná osudová vina hrdinů, jíž se nelze ubránit. Mácha tak vyjadřuje svou rozervanost, deziluzi, hledá odpovědi na metafyzické otázky o věčnosti a času, o životě i smrti. Téma zpracovává brilantně, s bohatou obrazností a hudebností verše.


Prostor, v němž bude inscenace uvedena, se navíc podle Prachařových slov nachází symbolicky na poloviční cestě mezi Újezdem, kde se Mácha narodil, a Karlovým náměstím, kde většinu Máje psal. Nejslavnější Máchovo dílo v jedinečném pojetí uvede Nová scéna Národního divadla premiérově dnes od 19:00 hodin, v repríze pak 25. dubna ve stejném čase. Po představení bude následovat diskuze s diváky.

Video David Prachař a Václav Kuneš o Máchově Máji
video

David Prachař a Václav Kuneš o Máchově Máji

David Prachař a Václav Kuneš o Máchově Máji

Rozhovor s Davidem Prachařem

Máj - Režie a choreografie: David Prachař a Václav Kuneš, hudba: Pavel Fajt, Ondřej Anděra, scéna: Richard Maška, světla: Jan Mlčoch, účinkují: Jan Kačer, Nataša Novotná, Zuzana Herényiová, Václav Kuneš, Milan Odstrčil, David Prachař.