Íránský Rozchod si získal i Asijské filmové ceny

Hongkong – Íránský snímek Rozchod Nadera a Simin sklízí další mezinárodní úspěchy. Po získání Zlatého medvěda na Berlinale, Zlatého globu a Oscarovi pro nejlepší cizojazyčný film ovládl i Asijské filmové ceny.

Manželské drama ze současného Íránu obdrželo v Hongkongu čtyři ocenění: za nejlepší film, nejlepší režii a scénář – pod obojím je podepsán Asghar Farhadi – a nejlepší střih. Celkem po světě snímek nasbíral na padesátku ocenění. „Jsem ráda, že náš film byl tak vřele přijat po celém světě. Je to pro nás opravdu velký úspěch,“ uvedla Leila Hatamiová, představitelka Simin.

Snímek ukazuje, jak fatálně mohou být lidské osudy a rodinné vztahy ovlivněny společenskými předsudky a přísným právním systémem. Manželé Nader a Simin čelí rozhodnutí: jedině pokud odejdou z Íránu, zajistí své dceři svobodný život, Nader ale odmítá opustit vážně nemocného otce. Simin požádá o rozvod a Nader, který se má náhle sám starat o dceru i otce, selhává a zaplétá se do problémů se zákonem.

Film si získal ve světě úspěch především svým silným politickým rozměrem. Jímavě komentuje například třídní rozdíly v Íránu nebo místní právní systém. „Režisér Asghar Farhadi dovede každý konflikt dovést až do fyzicky nepříjemné situace, v níž se my musíme s těmi osobami konfrontovat,“ doplnil filmový publicista Michal Procházka, čím Rozhod Nadera a Simin také kritiky zaujal.

O Asijské filmové ceny se ucházelo celkem dvaatřicet filmů, uděleno bylo 14 cen a tři speciální ocenění. Vedle íránského úspěchu se prosadily především čínské a hongkongské snímky. Ann Hui, hongkongská režisérka, producentka a scenáristka, byla jako první žena oceněna Hongkongskou mezinárodní filmovou společností za celoživotní dílo.