Galerie Dox připomíná Galerii Vincence Kramáře

Praha - V Malé věži Centra současného umění v pražských Holešovicích DOX jsou vystavené katalogy, plakáty, fotografie a archivní dokumenty Galerie Vincence Kramáře. Artefakty významné instituce, která byla vybudována v letech 1962 až 1964 členy pobočky Svazu výtvarných umělců v Praze 6 Dejvicích v parteru domu v ulici Československé armády 24, připomínají především léta 1964-1972, ale zaznamenána je i doba normalizace až do zániku galerie v roce 1991.

Dokumentární expozici doplňují díla dvou zakladatelů - obrazy a grafiky Františka Doležala a Vladimíra Rocmana. 

Vincenc Kramář byl renomovaným historikem umění, předvídavým sběratelem i ředitelem galerie. Původně specialista na gotiku a baroko se začal jako jeden z prvních zajímat o raná díla Picassa, Braqua a Deraina. Právě díky jeho instinktu, s nímž neomylně sahal po kvalitě, se dnes pražská Národní galerie může pyšnit jedinečnou kubistickou kolekcí. Kramář, který byl mnohostrannou osobností, zemřel 7. listopadu 1960.

„Kramářova sbírka není zas bůhví jak veliká, ale je považovaná za jednu z nejkvalitnějších hlavně v oblasti kubistického umění. Galerie Vincence Kramáře měla ve svém programu především prezentaci zahraničních autorů. Ve své době uspořádala řadu velmi významných výstav. Přivezla sem věci, které nebylo jednoduché do republiky dostat a které se zde setkaly s naprosto ohromujícím zájmem,“ připomněl Jiří Hůla z Archivu výtvarného umění. 

Archiv výtvarného umění vydal k výstavě příručku pro sběratele Galerie Vincence Kramáře 1964-72 (text Eva Petrová, soupis výstav, vyobrazení obálek a popis katalogů).

  • Z výstavy Galerie Vincence Kramáře 1964-1972 v DOX zdroj: ČT24
  • Z výstavy Galerie Vincence Kramáře 1964-1972 v DOX zdroj: ČT24

Galerie Vincence Kramáře výstavní činnost zahájila 27. září 1964. Komisařem galerie a předsedou výstavní komise byl František Doležal, jejími členy Antonín Kulda, Alena Novotná-Gutfreundová, Vladimír Rocman, Luděk Tichý a arch. Jaroslav Vaculík, na programu se podíleli také Václav Formánek a Hana Volavková.

Logo galerie navrhl Vladimír Rocman. Texty do katalogu připravovali a komisaři výstav byli mj. František Dvořák, Miloš Šafránek, Čestmír Berka, Ludmila Vachtová, Olga Pujmanová, Eva Petrová, Máša Hovorková, Prokop Toman, Miloslav Racek, Jan Baleka, Jiří Šetlík, Dagmar Šefčíková, Anna Fárová, Anna Masaryková, Luboš Hlaváček, Jiří Padrta.

Zázemí a organizační práci galerie zajišťovaly Božena Čápová a malířka Olga Machoninová.

  • Z výstavy Galerie Vincence Kramáře 1964-1972 v DOX zdroj: ČT24
  • Z výstavy Galerie Vincence Kramáře 1964-1972 v DOX zdroj: ČT24

V době tzv. „normalizace“ po roce 1971 byla výstavní komise zlikvidována a jejím členům znemožněna další umělecká existence. Galerii převzalo politické vedení nově se ustavujícího Svazu. V roce 1990 neuspěl projekt vrátit Galerii Vincence Kramáře výtvarníkům Prahy 6. V restituovaném domě ji nahradil autosalon.