Jezerka slaví výročí muzikálem

Praha - Divadelní společnost Jana Hrušínského, která vznikla v březnu 2002, slaví své 10. narozeniny. Při této příležitostí uvádí Divadlo Na Jezerce svůj historicky vůbec první muzikál Já, Francois Villon autorů Jiřího Hubače, Pavla Vrby a Ondřeje Brzobohatého v režii Radka Balaše. Premiéra původní české novinky je 22. března a bude to již 25. premiéra Hrušínského společnosti. Připravují se také další nové inscenace s Janem Hřebejkem a Lídou Engelovou.

Zdroj: Divadelní společnost Jana Hrušínského

„Muzikál Já, Francois Villon je bohužel posledním dílem jak Jiřího Hubače, tak Pavla Vrby. Hru dokončili a cíleně poskytli Divadlu Na Jezerce. Intenzivní přípravnou práci přerušil odchod obou pánů. Ač to v tomto žánru není běžné, jedná se o celkem komorní záležitost, která je inscenačně řešena tak, že kromě titulní postavy Francoise Villona, kterého hraje Martin Písařík, ostatních devět herců se střídá v různých rolích. Protože je to koncipováno jako jedna velká poetická halucinace, tento systém získává dramatickou logiku. Snažili jsme se o to, aby v inscenaci byl přítomen poměrně tvrdý středověk, ale také ukázat to, že Francois Villon je náš současník. Hrajeme na čisté scéně, Villon je mladý kluk v džínách, ale rozhodně to není nějaká laciná aktualizace,“ přiblížil inscenační postupy režisér Radek Balaš.

Velký úspěch zaznamenává rovněž novinka letošního začínajícího jara, komedie Jeppe z vršku Ludviga Holberga v nastudování Jana Hrušínského a s vynikajícím Radkem Holubem v hlavní roli.

„S režisérem Janem Hřebejkem, který v Divadle Na Jezerce nastudoval úspěšné inscenace Musíme si pomáhat, Kumšt, Na dotek a Manželské vraždění, a s režisérkou Lídou Engelovou připravujeme další inscenace,“ informoval Jan Hrušínský. „Diváci se mají opět na co těšit,“ dodal principál Divadla Na Jezerce, které již několik let zbavuje diváky „blbé“ nálady.

Divadlo na Jezerce Já, Francois Villon/ Petra Vraspírová Martin Pisarik
Zdroj: Divadlo Na Jezerce
Autor: I. Kahun

Vůbec prvním představením Divadelní společnosti Jana Hrušínského byla komedie Woodyho Allena Zahraj to znovu, Same, která baví diváky na jevišti Divadla Na Jezerce dodnes. Už osm let se úspěšně drží na programu Takový žertík Jeana Della a Gérarda Sibleyrase.  Samozřejmostí se staly také výstavy ve foyeru divadla, které se těší velké oblibě u návštěvníků.  

Jan Hrušínský před Divadlem Na Jezerce
Zdroj: Divadelní společnost Jana Hrušínského

O DIVADLE NA JEZERCE

Divadelní společnost Jana Hrušínského vznikla 26. března 2002. Principál, herec a režisér Jan Hrušínský ji založil, aby mohl pokračovat v dlouholeté divadelní rodinné tradici. První inscenací společnosti byl titul Zahraj to znovu, Same v režii Ondřeje Sokola. (Na repertoáru je dodnes, měl již 280 repríz). V lednu 2004 vyhrál Jan Hrušínský se svou společností výběrové řízení na městskou částí rekonstruovaný areál Jezerka, kde založil a v prosinci 2004 otevřel Divadlo Na Jezerce. Od té doby provází toto divadlo zájem veřejnosti.

Na programu jsou klasická díla (Gogolova Ženitba, Machiavelliho Mandragora, Shakespearův Večer tříkrálový, Othello nebo třeba Havlíčkovy Petrolejové lampy) i moderní inscenace (Musíme si pomáhat autorů Jarchovského a Hřebejka, Marberova hra Na dotek či třeba Manželské vraždění Erica-Emmanuela Schmitta a Frielovy Lásky paní Katty).

Video Rozhovor s Janem Hrušínským
video

Rozhovor s Janem Hrušínským

Rozhovor s Janem Hrušínským

Studio ČT24, 30.3.2012

Rozhovor s Radkem Balašem

Mezi nejúspěšnější tituly patří Kumšt Yasminy Rezy se třemi Jany - Třískou, Kačerem a Hrušínským, Ahlforsova Paní plukovníková, kterou proměnila v herecký koncert Jiřina Bohdalová, či komedie J. B. Thomase Charleyova teta s Radkem Holubem.