Louvre se drží na špici návštěvnosti

Londýn - Již několikátý rok v řadě se udržel pařížský Louvre na prvním místě v žebříčku nejnavštěvovanějších muzeí vystavujících umění. Na svých webových stránkách o tom informuje britská BBC s odkazem na londýnský měsíčník The Art Newspaper. Druhé v pořadí skončilo newyorské Metropolitní muzeum umění a třetí až páté místo obsadila muzea, která sídlí v Londýně: Britské muzeum, Národní galerie a Tate Modern.

Louvre loni navštívilo 8,88 milionu lidí, do Metropolitního muzea umění v New Yorku přišlo obdivovat umění něco přes šest milionů návštěvníků a do Britského muzea asi 5,8 milionu. Podle Javiera Pese, zástupce šéfredaktora listu The Art Newspaper, Louvre zůstává tak oblíbený díky takovým pokladům, jako je Mona Lisa od Leonarda da Vinciho. Louvre se drží v čele žebříčku od roku 2007, kdy měsíčník s jeho sestavováním začal.

Návštěvnost galerií i přes pokračující hospodářské problémy ve velké části světa dále rostla. Javier Pes z The Art Newspaper chválí velká světová muzea za to, že v posledních letech udělala obrovský krok dopředu. Podle něho se jim nyní lépe daří organizovat výstavy, propagovat je u veřejnosti a vyvolávat o ně patřičný zájem. Tím si tyto instituce vybudovaly stálý okruh návštěvníků, tvrdí Pes.

Také redaktor BBC pro oblast umění Will Gompertz napsal, že za dostatek zájemců o výstavy mohou muzea vděčit hlavně sama sobě. Připomíná, že od 80. let se ze zatuchlých, zaprášených institucí udržujících svěřené umělecké předměty proměňují v prosvětlené prostory vstřícné milovníkům umění i jejich rodinám. Jejich řediteli se stali lidé s manažerskými schopnostmi, kteří začali zaměstnávat odborníky na marketing a komunikaci s veřejností.