Drtikol vynalezl nezávislou řeč fotografií

Praha - Výstavou fotografií Františka Drtikola zahájí dnes svou činnost nové informační centrum Středočeského kraje v galerii Gate. Infocentrum vzniklo v budově někdejšího Českého muzea výtvarných umění v Husově ulici v Praze. První výstava představí na 90 snímků významného českého fotografa 20. století. Většina fotografií pochází z evropských a amerických soukromých sbírek. Některé z nich ještě nebyly v České republice vystavovány.

Drtikol ženy prezentuje střídavě jako „femme fatale“ a „snové víly“, přičemž používá stylizovaných možností ušlechtilých fotografických tisků. Po skončení první světové války vyvinul Drtikol v návaznosti na předchozí práce svůj vlastní fotografický styl, který se vyznačuje expresivně-dynamickými pózami s důrazem na dramatické světelné efekty. Jako „Art Deco fotograf“ vynalezl Drtikol nezávislou řeč, která procházela od futurismu přes expresionismus a kubismus. Místo malovaných pozadí začíná používat dřevěné dekorace, zvyšuje se dynamičnost póz modelek a důležitou úlohu hrají vržené stíny. 

Video Rozhovor s ředitelem galerie Jiřím Doležalem
video

Rozhovor s ředitelem galerie Jiřím Doležalem

Rozhovor s ředitelem galerie Jiřím Doležalem

STU24-27.3.12

Reportáž Jiřího Svobody a Petry Schubertové

Rozhovor s kurátorem Rudolfem Kickenem

Mezinárodní průlom potkal Drtikola v roce 1925 díky jeho nejznámějšímu dílu tohoto období, které nazval Vlna. Aktivní účast na fotografických výstavách, především ve Spojených státech, zajistila Drtikolovi v druhé polovině dvacátých let minulého století mezinárodní renomé. 

František Drtikol přes svůj zřejmý úspěch doma a především v USA v roce 1935 ukončil fotografickou živnost a věnoval se malování, meditacím a překladům buddhistické a tibetské náboženské literatury.

 • Fotografie Františka Drtikola
  Fotografie Františka Drtikola autor: František Drtikol, zdroj: Galerie Františka Drtikola Příbram
 • Fotografie Františka Drtikola
  Fotografie Františka Drtikola autor: František Drtikol, zdroj: Galerie Františka Drtikola Příbram

František Drtikol - Nahá geometrie - GATE Galerie a informační centrum, Husova 21, Praha 1, Kurátor výstavy: Rudolf Kicken. Otevírací doba: 27. 3. 2012 – 15. 5. 2012, po - so 10-18, ne 11-18, vstupné: plné: 220,-Kč, snížené: 100,-Kč (návštěvníci nad 60 let, studenti SŠ a VŠ do 26 let), děti a mládež od 6 do 18 let, držitelé průkazu ZTP, ZTP/P: 80 Kč.


Práce na přestavbě infocentra začaly před dvěma lety; podle původních plánů měly trvat jen několik měsíců. Při rekonstrukci bylo ale odhaleno několik historicky významných míst, která bylo nutné zachovat. Dělníci tak museli postupovat pomaleji. Problematickým se ukázalo i to, jak do památkově chráněného objektu dostat moderní technologie. Cena přestavby vzrostla z původně předpokládaných 65 na 75 milionů korun.

 • Fotografie Františka Drtikola (výřez)
  Fotografie Františka Drtikola (výřez) autor: František Drtikol, zdroj: www.eu2009.cz
 • Fotografie Františka Drtikola
  Fotografie Františka Drtikola autor: František Drtikol, zdroj: Uměleckoprůmyslové museum v Praze

Dlouhou rekonstrukci kritizovala opozice, pochybení několikrát připustil i středočeský hejtman David Rath (ČSSD). Vedení Středočeské galerie podle něj rozsah úkolu podcenilo a dávalo kraji nereálné termíny možného otevření.

Součástí centra je informační středisko, prodejna typických středočeských výrobků, kavárna a galerie. Později mají být pro veřejnost otevřeny i románské sklepy, kde budou představovány zajímavosti ze Středočeského kraje.

Nahá geometrie - výstava Františka Drtikola
Nahá geometrie - výstava Františka Drtikola