V Praze bude čtyři dny vystaven neznámý portrét Rudolfa II.

Praha - Neznámý dobový portrét císaře Rudolfa II. bude od středy k vidění v pražské galerii Dorotheum. Obraz, který vznikl na konci 16. století, má podle znalců tržní hodnotu od 50 do 70 tisíc eur (asi 1,2 až 1,7 milionu korun). Historická hodnota obrazu je ale nevyčíslitelná. Rozměrný olej na plátně bude 18. dubna dražen ve Vídni.

Potvrzení faktu, že portrétovaným byl skutečně římský císař a český král, trvalo několik měsíců a spolupracovali na něm znalci z celého světa. „Určování portrétované osobnosti někdy připomíná detektivní pátrání, kdy se musí ověřit desítky dobových drobností, porovnat posuzované dílo s jinými ze stejné doby, a teprve v případě, že do sebe všechny díly skládačky zapadnou, je možné určit, že se na něm skutečně nachází konkrétní historická osobnost,“ vysvětlila ředitelka české pobočky Dorothea Mária Gálová.

Totožnost muže na obraze určili odborníci srovnáním s jinými dobovými portréty. Určující pro identifikaci byly například krajkový límec, pokrývka hlavy nebo punčochy, které už byly vyobrazeny na jiných Rudolfových portrétech.

Atributem, který naopak odborníky znejistěl, byla hůlka, kterou muž drží na znamení vojenského velení. Císař ale nikdy vojska do boje nevedl. Srovnáním s jinou dobovou rytinou se ukázalo, že český král se s hůlkou pravděpodobně nechával rád portrétovat.

Portrét Rudolfa II.
Portrét Rudolfa II.

Za autora císařova portrétu byl určen italský malíř Martino Rotta, který koncem 70. let 16. století namaloval i císařovy bratry. Dobu vzniku stanovili znalci kolem roku 1580. „Podle absence Řádu zlatého rouna, který na obraze chybí, bylo jasné, že dílo muselo vzniknout před rokem 1585,“ uvedla Galová.

Zájemci mají možnost si obraz prohlédnout pouze do soboty. Pak odcestuje do Vídně, kde bude nabídnut v aukci. Podle Gálové se při podobných dražbách nestanovuje přesná vyvolávací cena, pouze odhad. „Až podle situace a zájemců se začne dražit,“ vysvětlila.