Madonna ví, že provokace prodává

Los Angeles - Americká zpěvačka Madonna provokuje po celý svůj profesní život. Tento týden vydala novou desku s názvem MDNA a k ní přidala, jak jinak, než kontroverzní klip. Server YouTube ho nakonec zpřístupnil jen starším osmnácti let. Kolekce 12 skladeb na albu se setkala s převážně kladnými ohlasy kritiků, podle kterých se jedná o lepší album, než bylo předchozí Hard Candy z roku 2008.

Madonna má na provokaci postavenou v podstatě celou svou kariéru. Stačí vzpomenout třeba na její raný hit Like Prayer v kostele se stigmaty na rukou nebo když se objevila ve špičaté podprsence od návrháře Jean Paul Gaultiera či nakonec úplně nahoře bez v klipu Vogue. Její nový klip není ani zdaleka tak provokativní jako starší Madonnina videa. Jenže právě kontroverze, ať už je opravdová nebo jen uměle vytvořená, vzbuzuje pozornost a zájem. 

„Já si myslím, že ona si negativní reklamou, která je nejúčinnější, nalákala nazpátek zase lidi, kteří na to dlouho čekali a říkali si, co zase vymyslí,“ uvažuje vedoucí kulturní redakce iDnes Jana Záhorková. 

Postavit propagaci popové hudby na kontroverzi není nic nového ani v ČR. Kapela Nightwork se svým klipem Globální oteplování dostala na výsluní. „Je fakt, že my jsme typická skupina, která se vyšvihla přes YouTube a až následně se s námi začali všichni bavit,“ přiznal kapelník skupiny Nightwork František Soukup. 

Nakonec za každé zhlédnutí videa na YouTube se k autorovi dostávají peníze. Ta kontroverzní patří vždy k nejsledovanějším. Zpěvačka Madonna novým videoklipem příliš neprovokuje, ale má ještě dvě kontroverzní pojistky. Vztyčený prostředníček rapperky při vystoupení na superbowlu a název alba MDNA, což může znamenat i zašifrovanou zkratku proslulé taneční drogy. 

"Třeba si Madonna ve svých třiapadesáti letech řekla, že už je nyní poslední šance být za girl a bez pozdvižení obočí se vmísit k děckám na parket. Přejme jí to. Alespoň se pro jednou rozhodla nehonit trendy, ale prostě natočit desku plnou hitovek, které zaberou jak na diskotékách, tak v rádiích. Její nová deska MDNA je opravdu zábavná," píše ve své recenzi Honza Balušek. 

Kontroverzní témata nejen prodávají zboží, ale dnes už se propašovávají i do výuky, aby ji trochu opepřily. Toto například doporučuje Metodický portál – inspirace a zkušenosti učitelů: „Příkladem kontroverzního tématu může být např. trest smrti, výchova dětí homosexuálními páry, existence víceletých gymnázií, kouření ve veřejných prostorech, přímá finanční podpora lidem bez domova. Zabývání se kontroverzními tématy ve výuce může pomoci rozvíjet komunikativní kompetence žáků, přivádět je k zájmu o veřejné a globální problémy, rozvíjet jejich kompetenci k řešení problémů, získávat důležité znalosti z oblasti, které je téma věnováno. Kromě toho žáci mohou díky zabývání se kontroverzními tématy ve výuce získat odpovědi na otázky, které si kladou.“