NG obdržela umělecký dar z Mexika

Praha - Národní galerie v Praze (NG) získala do svých sbírek pět desítek velkoformátových tisků a jednu plastiku současných mexických umělců. Dar poskytlo mexické Národní muzeum tisků při příležitosti 90. výročí navázání diplomatických styků mezi někdejším Československem a Mexikem. Veřejnosti bude sbírka prezentována od 24. května v Konírně paláce Kinských v Praze.

Soubor grafických listů vznikl v roce 2010 a jsou v něm zastoupena díla 51 významných mexických umělců. Kromě oficiálních státních umělců jsou ve sbírce zastoupeni i alternativní výtvarníci, kolekce obsahuje grafiky umělců jako Joel Rendón, Mónica Saucedová, Leonora Carringtonová nebo Manuel Felguerez.

Na grafikách jsou často znázorněny typické mexické symboly orel a had, které má středoamerická země i ve svém státním znaku. „Zdůrazněna byla i zapatovská revoluce nebo Cortézovo dobývání Španělska. Akcent je kladen i na hlubokou katolickou víru Mexičanů v podobě Panny Marie. Na většině tisků je také nějakým způsobem pojato téma smrti. To je také tradiční mexická symbolika známá už z díla Josého Posady, kterého máme také zastoupeného ve sbírkách Národní galerie,“ řekla kurátorka Eva Bendová, která připravuje květnovou výstavu.

A. Volrábová, Vl. Rösel a mexický velvyslanec José Luis Bernal
A. Volrábová, Vl. Rösel a mexický velvyslanec José Luis Bernal

Grafická sbírka byla provedena ve sto exemplářích. „Odráží vysokou kvalitu mexické produkce v oblasti grafiky,“ řekl mexický velvyslanec v ČR José Luis Bernal Rodríguez, který dar předal řediteli NG Vladimíru Röslovi.